w , ,

Baza na marsie z krwi i moczu

Betonowy blok.
unsplash.com

Pomysł nie taki nowoczesny

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wykorzystanie białek do produkcji betonu jest niezwykle innowacyjne. Prawda jest jednak taka, że podobne pomysły pojawiły się znacznie wcześniej, niż moglibyśmy się spodziewać!

Już tysiące lat temu dodawano do betonu bydlęcą krew czy jajka, by teoretycznie wzmocnić jego wytrzymałość. Tajemnice o tym przekazywano sobie z ust do ust, a kolejni budowniczy chwalili się tym, jak innowacyjne i trwałe są ich wynalazki.

Prawda jest jednak taka, że jajka czy zwierzęcą krew wystarczy zastąpić wodą, by beton był odpowiednio trwały. Ważne są proporcje i – co kluczowe – bieżący dostęp do wody.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.