w , ,

Szczepionka na raka została przetestowana

Badania w laboratorium.

Szczepionka na nowotwór została oparta na identycznej technologii, co szczepionka przeciwko COVID-19 od BioNTech. Przy okazji pandemii koronawirusa większość z nas dowiedziała się, na czym polega działanie tego rodzaju szczepionek.

Chodzi o to, że zawierają one informacyjne RNA. Pochodzi ono z DNA jądra wirusa i zawiera informację o tym, w jaki sposób organizm ma bronić się przed infekcją. Dzięki szczepionce nasz organizm wie, jak wyprodukować przeciwciała przeciwko COVID-19.

Naukowcy zainspirowani technologią, która jest znana człowiekowi już od lat 90-tych XX wieku, postanowili sprawdzić, jak sprawdzi się ona w walce z nowotworem. Na ich celowniku znalazł się czerniak. Wyniki badań są obiecujące.

Szczepionki oparte na mRNA.
unsplash.com

Szczepionka na nowotwór działa

Po przeprowadzeniu badań, o których wspominaliśmy tutaj, okazało się, że guzy nowotworowe zniknęły u 19 z 20 mysz! Myszy wcześniej otrzymały szczepionki mRNA, które miały nauczyć ich organizmy produkcji cytokin.

Są to specjalne białka, które odgrywają ogromną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Aktualnie medycyna zna około 100 cytokin, ale wiemy, że najpewniej jeszcze wiele przed nami do odkrycia w tej sferze.

Zobacz także:  Nigdy nie zapominaj o jedzeniu tych 20 najzdrowszych potraw na świecie!

Testowane na myszach mRNA zawierało cytokiny, które miały zmusić nasz organizm do produkcji  interleukiny-12, interleukiny-15-sushi, makrofagów i czynnika stymulującego tworzenie kolonii granulocytów. Dzięki temu nowotwory zniknęły u mysz w ciągu mniej niż 40 dni!

Probówki w laboratorium.
unsplash.com

Działają nie tylko na czerniaki

Kolejnym etapem badania było wstrzyknięcie mRNA myszom, które nie chorowały tylko na czerniaki. Szczepionka na nowotwór była tym razem testowana na zwierzętach, które zmagały się także z nowotworem płuc.

I tym razem wyniki były obiecujące. Okazało się, że szczepionka wstrzykiwana w guz czerniaka powoduje jego zniknięcie i ogranicza rozrost nowotworu w płucach. To z kolei znak, że specjalne cytokiny pojawiają się w całym organizmie – nie tylko w miejscu, gdzie wstrzyknięto mRNA.

Autorzy badania w Science Translational Medicine podkreślają, że podczas całych badań nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych działania szczepionki. Gryzonie nie traciły na wadze, nie pogarszały się ich parametry życiowe.

Zobacz także:  Chcesz dbać o mózg, to zagraj w Tetris
Szczepionka na nowotwór.
unsplash.com

Badania na ludziach

Kolejnym etapem było przeprowadzenie badań na ludziach. Szczepionka na nowotwór została podana 231 ochotnikom, którzy zmagają się z zaawansowaną formą czerniaka. Pierwsze wyniki wydają się być pozytywne.

Pokazują, że szczepionka jest bezpieczna również u ludzi. Nie powoduje w naszych organizmach niekorzystnych zmian. Warto jednak podkreślić, że na razie mamy jedynie wiedzę odnośnie tego, jak szczepionka wpłynęła na 17 pacjentów.

Zobacz także:  Dania na upalne dni - proste przepisy na 5 dni

Kolejne badania kliniczne będą w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy metoda działa u ludzi i w jakich obszarach może być stosowana. Jednak na takie wnioski będziemy musieli najpewniej czekać kilka kolejnych lat.

Badania szczepionki w laboratorium.
unsplash.com

Ograniczenia szczepionki

Choć wydaje się, że szczepionka na nowotwór to rozwiązanie, na które czekaliśmy od wielu lat, to warto wiedzieć, że metoda posiada kilka wyraźnych ograniczeń. Jednym z nich są chociażby rodzaje nowotworów, przy których może być stosowana.

MRNA wykazuje największą skuteczność wtedy, gdy jest aplikowane bezpośrednio w guza. Jednak w przypadku nowotworów, znajdujących się bliżej tkanek ciała, taka aplikacja wcale nie należy do łatwych.

Lekarze mają jednak nadzieję, że w przyszłości będzie możliwe aplikowanie szczepionki do odległych miejsc. Najpewniej będą w tym celu wykorzystywać aparaturę USG.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.