Ryzyko zachorowania na raka dotyczy każdego z nas. Okazuje się jednak, że istnieją gruby osób, które są szczególnie narażone na zachorowanie na raka ust czy krtani. Nie chodzi tutaj o tych, którzy nieodpowiednie się odżywiają czy pracują w trudnych warunkach.
Przede wszystkim ryzyko wzrasta u osób, które są aktywne seksualnie. Należy wziąć w tym wypadku pod uwagę wiele różnych czynników. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niekiedy ryzyko zachorowania na nowotwór może wzrastać aż 3-4 razy!
Tezę potwierdzają badania, wykonane przez amerykańskich badaczy na grupie 500 osób, z czego 163 osoby były pacjentami onkologicznymi. Seks oralny wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na raka – to fakt!

Seks oralny a ryzyko zachorowania na raka
Seks oralny zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Wszystko spowodowane jest tym, że podczas seksu oralnego możemy zarazić się wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Niebezpieczne jest to, że wiele osób uważa, że ten rodzaj stosunku jest w pełni bezpieczny i nie grozi zakażeniem.
To myślenie bardzo błędne, które może nas narazić na poważne problemy zdrowotne! Z badań naukowców wynika, że duża ilość partnerów seksualnych kilkukrotnie zwiększa ryzyko zachorowani na nowotwór ust czy krtani. Kiedy ich liczba oscyluje wokół 10, warto badać się częściej!
Należy także pamiętać o tym, że ryzyko zachorowania na nowotwór wzrasta także, kiedy dochodzi do seksu analnego waginalnego, a nawet… podczas czułych pocałunków między kochankami!

Wiek inicjacji seksualnych a ryzyko zachorowania na raka
Naukowcy zwracają uwagę na to, że im młodziej dojdzie do seksu oralnego, tym ryzyko zachorowania na raka jest większe! Doktor Gypsyamber D’Souza, epidemiolog z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore mówi o tym, że zakażenie HPV w młodym wieku jest szczególnie niebezpieczne.
Choroba nowotworowa może bowiem przez lata rozwijać się w naszym organizmie zupełnie niezauważona. Kiedy już dojdzie do jej wykrycia – może być za późno na jakiekolwiek leczenie!
Naukowcy podkreślają, że wielu przebadanych pacjentów faktycznie wcześnie rozpoczęło inicjację seksu oralnego oraz miało wielu pacjentów, ale nie oznacza to, że posiadając stałego pacjenta przez wiele lat nie możemy zachorować. Nadal należy się poddawać regularnym badaniom kontrolnym.

Co w praktyce oznaczają najnowsze odkrycie naukowe
Najnowsze odkrycia naukowców powinny w szczególności wpłynąć na świadomość młodych ludzi odnośnie seksu oralnego. Wielu z nich uważa go za bezpieczną alternatywę dla seksu analnego czy waginalnego. W jego trakcie nie może dojść do zapłodnienie, i według wielu młodych ludzi, do zakażenia chorobami, przenoszonymi drogą płciową.
To błędne myślenie, które może sprowadzić na młodzież poważne problemy ze zdrowiem w przyszłości! Należy skupić się na tym, by uświadomić młodzież, że ryzyko zachorowania na raka wzrasta także podczas stosunków oralnych. Nie należy ich zatem traktować w kategoriach dobrej zabawy bez konsekwencji czy bezpiecznego stosunku bez zabezpieczeń.
Warto także przypomnieć o szczepionkach przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Nie są one zbyt popularne w Polsce, ponieważ nie są refundowane, a ich koszt przekracza 1200 złotych, więc nie każdy może sobie na nie pozwolić. Jest to jednak inwestycja w zdrowie oraz własną przyszłość, którą warto rozważyć.