Soda jest powszechnie używana do dbania o czystość i porządek w domu. Zastosowania sody są na tyle rozbudowane, że wiele osób sięga po nią chętniej, niż po środki chemiczne. To nic dziwnego!
W końcu jest tańsza, bardziej ekologiczna i zastępuje jednocześnie kilka środków. Możemy używać jej w kuchni, łazience, pralni czy sypialni. Zamiast niej potrzebowalibyśmy co najmniej 10 różnych środków chemicznych.
Używanie sody przynosi więc oszczędność i pozwala w bezpieczny sposób zadbać o prywatną przestrzeń w domu. Cenną właściwością sody jest to, że jest bezpieczna dla żywności, dzieci i delikatnej skóry. To stawia ją na podium wyżej, niż wszystkie inne środki chemiczne!

Zastosowanie sody w mikrofalówce
Korzystanie z mikrofali sporo ułatwia w codziennym przygotowywaniu posiłków. Dzięki niej z łatwością możemy coś odgrzać oraz przyrządzić kilka potraw. Niestety urządzenie ma też sporo minusów.
Jednym z nich jest utrzymanie go w czystości. Kuchenka mikrofalowa szybko zachodzi tłuszczem, który trudno usunąć – szczególnie, jeśli jego fragmenty znajdą się trudnodostępnych miejscach. W tym przypadku zastosowania sody mogą być zbawienne!
Wystarczy odrobinę proszku nanieś na wilgotną gąbkę i przetrzeć wnętrze kuchenki – zarówno talerz, na którym stawiamy jedzenie, jak i wszystko inne. Po kilku minutach przecieramy mikrofalówkę wilgotną szmatką, następnie wycieramy ją do do sucha i gotowe – mikrofala zalśni czystością.

Odświeżona lodówka
Bardzo często zdarza się, że w naszej lodówce pojawia się nieprzyjemny zapach. Niekiedy zapomnimy o tym, że jakiś produkt nie jest zbyt świeży albo dana mieszanka zapachów nie będzie pozytywnie oddziaływała na nasze zmysły.
Spokojnie – zastosowania sody bardzo szybko pomogą nam się uporać z nieprzyjemną wonią w lodówce, która zdecydowanie jest w stanie odebrać nam apetyt. Najpierw musimy wszystko wyjąć z lodówki, by półki były puste.
Następnie przygotowujemy pastę z 4 łyżek sody, łyżeczki kwasku cytrynowego i pół szklanki wody. Taką mieszanką myjemy lodówkę. Następnie wycieramy pastę wilgotną szmatką i gotowe. Neutralny zapach będzie utrzymywał się w lodówce do 2 tygodni.

Brudne fugi
Brudne fugi to zmora każdego, kto ma w swoim domu płytki. Początkowo wyglądają estetycznie i czysto, ale z czasem zupełnie zmieniają kolor i zabierają sen z powiek. Z płytek łatwo usuniemy brud, ale z wąskich fug już niekoniecznie.
I w tym wypadku zastosowania sody są niezawodne, tanie, ekologiczne i wydajne! Dodatkowo możesz zastosować sodę w każdym pomieszczeniu w domu bez względu na to, czy masz raczkującego roczniaka czy gromadkę zwierząt, dla których środki chemiczne mogą być niebezpieczne.
W szklance letniej wody rozpuszczamy 2 łyżki sody i łyżkę płatków mydlanych. Taką pastę nakładamy na fugi – możemy w tym celu użyć szczoteczki do zębów. Zostawiamy na 15 minut i zmywamy wilgotną szmatką.

Zabrudzony piekarnik
Zastosowania sody w czyszczeniu piekarników są najbardziej skuteczną metodą usuwania zabrudzeń, jaka istnieje! Jeśli raz tego spróbujesz, to już nigdy więcej nie sięgniesz po żadne środki chemiczne.
Wodę łączymy z sodą w proporcji 1:1, czyli na jedną łyżkę sody przypada jedna łyżka wody. Następnie taką pastę nakładamy na zabrudzoną szybę, ruszty i pozostałe części piekarnika, które wymagają gruntownego wyczyszczenia.
W kolejnym kroku wkładamy naczynie żaroodporne do piekarnika. Napełniamy je wodą i włączamy piekarnik na 100 stopni. Po 20 minutach wyłączamy piekarnik, lekko studzimy i z łatwością czyścimy tłuste zabrudzenia za pomocą szmatki.

Bielsza biel
Często zdarza się, że po którymś praniu z kolei nasze ubrania przestają być już tak białe, jak były na początku. Być może wypraliśmy je z kolorowymi ubraniami lub po prostu użyliśmy nieodpowiednich środków chemicznych.
Spokojnie, mogą wrócić do swojego pierwotnego koloru. Wystarczy, że użyjemy sody podczas prania. W tym celu w pralce – razem z białymi ubraniami – umieszczamy około pół szklanki sody oczyszczonej z odrobiną kwasku cytrynowego.
Dodajemy pozostałe środki do prania – płyn do płukania, proszek do prania, dodajemy łyżeczkę octu do zbiornika z proszkiem do prania i pierzemy w standardowym programie. Ubranie będą równie białe, jak w momencie, gdy je kupowaliśmy!

Wyczyść swoją pralkę
Pozostając w temacie prania warto uświadomić sobie, że naszą pralkę także należy czyścić. Choć brzmi to dla niektórych śmiesznie, to nawet producenci zalecają regularne czyszczenie bębna pralki.
To sprawia, że pranie wciąż wychodzi z niej pachnące, faktycznie czyste, a my długo możemy cieszyć się sprawnością naszego urządzenia piorącego. Szacuje się, że powinniśmy czyścić pralkę mniej więcej co 40 prań, więc raz na 2/3 miesiące.
Nie musimy do jej czyszczenia kupować specjalnych środków chemicznych – warto skorzystać tutaj z zastosowania sody do czyszczenia bębna pralki. Pół szklanki sody umieszczamy w pojemniku na proszek i nastawiamy program – może być to dedykowany program do czyszczenia pralki lub inny, zawierający wysoką temperaturę.

Domowy odplaczamiacz
Zastosowania sody warto wykorzystać również w kontekście usuwania plam. Standardowe odplamiacze mogą negatywnie wpływać na środowisko i na nasz domowy budżet.
Soda doskonale je zastąpi i sprawi, że plamy znikną raz na zawsze! Odplamiacz stosujemy przede wszystkim do białych rzeczy, na których pojawiają się plamy z potu czy antyperspirantu. Łyżeczkę wody łączymy z łyżeczką sody.
Taką pastę nakładamy miejscowo na plamę, delikatnie wcieramy i pozostawiamy do wchłonięcia. Następnie wrzucamy do pralki i gotowe – czyste spodnie czy koszulka. Ten trik szczególnie sprawdza się w odplamianiu delikatnych ubrań najmłodszych.

Przypalone naczynia
Z pewnością zdarzyło Ci się kiedyś coś przypalić. Niekiedy zdarza się, że naczynie jest w takim stanie, że nadaje się już jedynie do wyrzucenia. Spokojnie – zastosowania sody sprawią, że już nigdy nie uszczuplisz wyposażenia swojej kuchni po przypaleniu!
Wystarczy na przypaleniznę nałożyć pastę z sody i wody przygotowaną w proporcji 1:1 (łyżeczka sody na łyżeczkę wody) i odstawić naczynię na całą noc. Po tym czasie całość myjemy gąbką ze zwykłym płynem do naczyń, płuczemy wodą i po problemie.
W ten sposób możemy również wyczyścić naczynia, które są przypalone na zewnątrz. To częsta przypadłość, jeśli chodzi o czajniki czy ulubione naczynia. Dzięki sodzie znowu będą wyglądały jak nowe.

Brudne żelazko
Często zdarza się, że nasze żelazko ulega zabrudzeniu – najczęściej dzieje się to wtedy, gdy przypadkiem coś przypalimy. Później naprawdę trudno jest się tego pozbyć! Na szczęście mamy na to sposób.
Z pomocą ponownie przychodzą nam zastosowania sody w połączeniu z octem. Nasze żelazko rozgrzewamy do niskiej temperatury – tak, by swobodnie można było je dotknąć dłonią. Łączymy łyżkę sody z łyżką octu.
Taką mieszanką i wilgotną szmatką delikatnie przecieramy urządzenie do czasu, aż zauważymy, że zabrudzenia zniknęły. Pamiętaj też, by zawsze przed prasowaniem sprawdzić czystość żelazka – w przeciwnym razie możesz zniszczyć swoją ulubioną tkaninę!

Odkamienianie czajnika
Zastosowania sody są przydatne także do odkamieniania czajnika. To szczególnie ważna czynność dla tych, którzy mają w domy wyjątkowo twardą wodę, która osadza się na urządzeniach i naczyniach.
Jeśli jesteś jedną z takich osób, to wsyp zawartość torebki z sodą do czajnika, zalej go wodą i zagotuj. Czynność powtarzaj do czasu, aż kamień się rozpadnie. Gdy do tego dojdzie, dokładnie wyczyść czajnik i jeszcze dwukrotnie zagotuj w nim wodę.
Ważne jest to, by taki proces regularnie powtarzać. Jeśli będziemy oczyszczać czajnik raz w miesiącu, to nie sprawimy, że usunięcie kamienia będzie wyjątkowo trudne lub wręcz niemożliwe.