w , ,

Ciekawostki o naszym mózgu

Prototyp mózgu.

Mózg to prawdziwe centrum dowodzenia naszym ciałem – tajemniczy, skomplikowany i wciąż w dużej mierze nieodgadniony. Choć nie wygląda spektakularnie i nie błyszczy jak nowoczesna technologia, to przewyższa możliwościami nawet najbardziej zaawansowane komputery. I co najważniejsze – nie da się go wymienić.

W przeciwieństwie do serca, wątroby czy nerek, mózgu nie da się przeszczepić. To organ wyjątkowy, bez którego nie istniejemy ani fizycznie, ani emocjonalnie, ani intelektualnie. A skoro jest tak niezastąpiony, to tym bardziej warto poznać jego tajemnice i zadbać o niego najlepiej, jak potrafimy. Czas na fascynującą podróż do wnętrza głowy – poznaj ciekawostki, które zaskoczą Cię nie raz!

Ciekawostki o mózgu - prototyp mózgu.
unsplash.com

Skład mózgu

Nasz mózg na pierwszy rzut oka nie jest szczególnie ciekawy. Jego wygląd jest raczej niezbyt atrakcyjny, a skład nie należy do najbardziej skomplikowanych. Ciekawostki o mózgu dowodzą, że ten aż w 80% składa się z wody!

Jego konsystencja przypomina więc galaretkę lub tofu – jest miękki i trzeba bardzo delikatnie się z nim obchodzić, by nie uległ uszkodzeniu. Ze względu na zawartość wody w tkankach mózgu dla jego prawidłowego funkcjonowania bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie.

Jeśli jego poziom spadnie choćby o 2%, to znacznie może to obniżyć naszą koncentrację, spowodować problemy z pamięcią oraz doprowadzić do przewlekłego przemęczenia!

Prototyp mózgu.
unsplash.com

Rozmiar a znaczenie

Z pewnością udało nam się kiedyś usłyszeć podczas rozmowy, gdy ktoś chciał zażartować z czyjejś inteligencji, że ktoś musi mieć bardzo mały mózg. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, czy rozmiar mózgu ma coś wspólnego z inteligencję?

Ciekawostki o mózgu przychodzą z odpowiedzią na tę intrygującą kwestię. Otóż zdaniem naukowców mężczyźni mają około 10% większe mózgi, niż kobiety. Jednak w żadnym wypadku nie jest to równoznaczne ze sprawniejszym działaniem ich umysłów!

To kobiety mają bowiem lepiej rozwinięty hipokamp, czyli element odpowiedzialny za szybkie i prawidłowe zapamiętywanie. Wielkość mózgu nie ma zatem żadnego znaczenia dla ludzkiej inteligencji czy szybkości uczenia się.

Zobacz także:  Czas płynie Ci za szybko? Naukowcy mają sposób jak go spowolnić
Młody człowiek w zamyśleniu.
unsplash.com

Nasze myśli

W ciągu dnia dużo myślimy. Zastanawiamy się nad tym, co zjemy na śniadanie, w co się ubierzemy, jak ułożymy dany dzień i w jaki sposób zaplanujemy wieczór. Ciekawostki o mózgu mówią o tym, że podobnych myśli w ciągu dnia może być nawet 70 tysięcy!

Zobacz także:  Starzej się wolniej! Wystarczy jeść te potrawy każdego dnia

Co ciekawe, nie wszystkie mają podobny charakter! W dużej mierze zależy to od sposobu bycia danej osoby i jej nastawienia do życia, ale szacuje się, że nawet 70% naszych myśli może mieć pesymistyczny charakter.

Wiele z nich jest krytycznych wobec naszego sposobu bycia, podejmowanych decyzji i ogólnego funkcjonowania. Być może jest to związane z naszym instynktem samozachowawczym, który podpowiada nam większą ostrożność.

Młodzi ludzie pijący alkohol.
unsplash.com

Pamięć po alkoholu

Zdarza się, że po mocno zakrapianej imprezie niewiele pamiętamy z poprzedniego wieczoru. Zdarza nam się wówczas mawiać, że uciął nam się film albo straciliśmy kontakt z rzeczywistością.

Czy chodzi zatem o to, że nasz mózg z jakiegoś powodu wyrzucił wspomnienia? Uznał, że nie są warte zapamiętania? Nie! Nasz mózg po prostu został na tyle upośledzony przez napoje czy inne substancje wyskokowe, że na chwilę utracił zdolność tworzenia wspomnień.

Zobacz także:  Powstał ranking najbrudniejszych miast w Polsce. Zobacz co jest na pierwszym miejscu

Po wytrzeźwieniu na ogół wszystko wraca do normy. Ciekawostki o mózgu dają nam jednak pewne ostrzeżenie, żeby uważać na to, co się robi po alkoholu. Nasz mózg nie jest wówczas tak sprawny, jak na co dzień, więc możemy sobie zrobić krzywdę!

Ludzka czaszka.
unsplash.com

Epilepsja a aktywność mózgu

Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest atak epilepsji, który często nazywa się padaczką? Otóż jest to swego rodzaju zwarcie, do którego dochodzi w naszym mózgu.

Zobacz także:  Płuca potrafią się uzdrowić. Dobra wiadomość dla palaczy!

Jest to jedyna sytuacja, w której nasz mózg jest w 100% aktywny! Jednak w niektórych przypadkach ataki padaczki prowadzą do trwałych uszkodzeń w mózgu, które wpływają na funkcje życiowe.

Część z umiejętności, jakie posiadamy, może zostać utraconych. Ciekawostki o mózgu sprawiają czasem, że jesteśmy przerażeni tym, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia i życia on ma!

Statuetka w kształcie człowieka myślącego.
unsplash.com

Nie korzystamy z całego mózgu

Utrwalił się mit o tym, że wykorzystujemy zaledwie 10-20% naszego mózgu. Tak naprawdę nie ma to wiele wspólnego z faktami i jest to tak zwana pół prawda.

Ciekawostki o mózgu dowodzą, że korzystamy z niego w całości, ale wykorzystujemy go do tych czynności, które są przez nas akurat wykonywane. Możliwe jest jednak korzystanie jedynie z części funkcji mózgu. Jest to jednak swego rodzaju patologiczna sytuacja.

Dochodzi do niej, jeśli jesteśmy chorzy, mamy jakieś uszkodzenia mózgu, schorzenia lub dysfunkcje, które się z nim wiążą.

Zobacz także:  Komórki nowotworowe czerpią energię z układu odpornościowego
Mózg.
unsplash.com

Organ naprawczy

Mózg jest niezwykły pod wieloma względami. Jednym z nich jest to, że potrafi się doskonale adaptować. Nie chodzi o to, że w określonych sytuacjach zachowujemy się tak, jak wymaga od nas tego sytuacja, choć i to jest dużą zaletą ludzkiego funkcjonowania.

Chodzi bardziej o to, że nasz mózg może dostosowywać sposób, w jaki funkcjonuje, do stanu zdrowia. Jeśli jakaś część mózgu, odpowiedzialna na przykład za mowę, zostanie uszkodzona, to wcale nie oznacza to, że już nigdy nie będziemy mówić!

Ciekawostki o mózgu dowodzą, że wówczas za tę umiejętność może stać się odpowiedzialny inny, zdrowy obszar mózgu! W związku z tym mimo poważnych uszkodzeń organu wciąż możemy zupełnie sprawnie funkcjonować.

Zobacz także:  Najwyższy człowiek na świecie to prawie 3 metrowy gigant!
Literki ze scrabbli.
unsplash.com

Mózg kocha pracę

Jeśli chcielibyśmy porównać nasz mózg do jakiegoś zwierzęcia, to najlepszym wyborem byłaby pszczoła. Chodzi o to, że w porównywalny sposób kochają oni pracę. Dla pszczół praca jest priorytetem, podobnie jak dla naszego mózgu.

Ten kocha stymulację. Lubi być zmuszany do aktywności. Dlatego wszelkiego rodzaju gry, które angażują nasz mózg, są pożądane! Dzięki nim zmniejszamy ryzyko takich chorób, jak Alzhaimer czy demencja starcza.

Zobacz także:  Czy kabanosy są zdrowe? Analiza składu i wartości odżywczych

Ciekawostki o mózgu zachęcają więc do tego, by angażować siebie i bliskich do różnego rodzaju gier, które wymagają od nas myślenia. Mogą to być scrabble, sudoku, krzyżówki czy jakiekolwiek inne gry, które angażują nasz umysł!

Praca DJ.
unsplash.com

Muzyka jest ważna

Słuchanie muzyki dla jednych ma większe znaczenie, dla innych jest po prostu czynnością, z której można zrezygnować. Okazuje się jednak, że z perspektywy działania naszego mózgu, muzyka jest jak najbardziej pożądana!

Ciekawostki o mózgu dowodzą bowiem, że ta wyzwala dopaminę, czyli hormon szczęścia, który jest wyzwalany również podczas stosunku czy jedzenia. Dzięki dopaminie czujemy się szczęśliwsi, pobudzeni i mamy więcej energii podczas codziennych czynności.

Jeśli więc chcesz pozytywnie wpływać na swój mózg i na funkcjonowanie całego swojego organizmu, to słuchaj muzyki! Gatunek nie ma znaczenia – słuchaj tego, co sprawia Ci przyjemność a bardzo szybko zauważysz poprawę w samopoczuciu.

Zobacz także:  Zasada 5 sekund. Co dzieje się z jedzeniem kiedy spada na podłogę
Kobieta biorąca wdech.
unsplash.com

Tlen dla mózgu

Tlen jest niezwykle ważny dla funkcjonowania mózgu. Szacuje się, że aż 20% tlenu, który trafia do naszego organizmu, jest transportowane do mózgu. Oznacza to, że ten organ potrzebuje go naprawdę dużo.

Ciekawostki o mózgu pokazują, że bez dostępu tlenu ten jest w stanie funkcjonować 5/6 minut. Po tym czasie mózg po prostu umrze, co jest czynnością nieodwracalną. Warto o tym pamiętać w kontekście pierwszej pomocy.

Jeśli kiedykolwiek będzie miał obok siebie kogoś, u kogo zatrzyma się krążenie pamiętaj, by wykonać 30 ucisków na serce, a następnie 2 wdechy i czynność powtarzać. Uratujesz komuś życie i dasz mu szansę na powrót do całkowitej sprawności.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.