Paprocie w domu są piękną dekoracją każdego pomieszczenia, to fakt. Okazuje się jednak, że ich uroda, to nie jedyny powód, by mieć je w swoim domu, mieszkaniu czy nawet w ogrodzie!
Rośliny są łatwo dostępne, stosunkowo niedrogie i przydatne w prowadzeniu domu. Dowiedz się, dlaczego warto je uprawiać i jak to robić. Wbrew pozorom nie jest to roślina dla wszystkich – trzeba wiedzieć co robić, by jej nie zaszkodzić.
Paprotki nie tolerują błędów ogrodniczych. Po ich kondycji od razu możemy zauważyć czy ktoś wie, jak się z nimi obchodzić, czy jest wręcz przeciwnie. Nie zmienia to jednak faktu, że musisz je mieć w swoim otoczeniu!
Paprocie pomagają dbać o wzrok
Zielony kolor działa kojąco na nasze oczy. Pomaga im odpocząć, zrelaksować się. Dzięki temu, że będziemy mieć w domu paprocie nasze oczy wciąż będą mogły być skierowane na coś, co nie tylko je cieszy, ale także leczy!
Przede wszystkim warto stawiać te rośliny w okolicy różnego rodzaju ekranów – przed komputerem, telewizorem czy w salonie, gdzie dzieci grają w ulubione gry. Dzięki temu nasze oczy co jakiś czas będą chociaż zerkały na coś zielonego.
Nie bez powodu paprotki często znajdziemy w urzędach, biurach czy w szkołach. Jest to w dużej mierze zasługa ich kojącego wpływu na nasz wzrok.
Naturalne nawilżenie powietrza
Coraz więcej osób decyduje się na to, by w sezonie zimowym korzystać w domu z nawilżaczy powietrza. Głównym powodem, dla którego jest to potrzebne jest fakt, że sztuczne ogrzewanie po prostu wysusza powietrze.
Możemy jednak nawilżać je za pomocą naturalnych metod. Paprocie są do tego idealne, ponieważ mają stosunkowo dużą powierzchnię liści, które oczyszczają i nawilżają powietrze w naszym domu.
Warto trzymać je w okolicy łóżka, miejsca pracy czy nauki. Odpowiednia jakość powietrza sprawi, że będziemy znacznie lepiej wypoczywać i z większą wydajnością skupimy się na tym, co będziemy robić w danej chwili.
Pochłanianie promieniowania
Ten powód, dla którego warto mieć w domu paprocie, przez wielu nie jest traktowany poważnie – niektórzy zwyczajnie nie wierzą w działanie roślin na tym polu.
Chodzi o to, że niektórzy uznają, że paproć pochłania promieniowanie z telewizora, radia czy innych urządzeń elektronicznych. To dlatego w domach naszych babć czy cioć bardzo często zobaczymy, że paprotka znajduje się nad telewizorem lub tuż pod nim.
Zdarza się, że występuje w duecie z kasztanami, którym przypisuje się podobne właściwości. Czy to prawda? Ciężko powiedzieć. Jednak ze względu na to, jak pięknie prezentuje się paproć i jak wpływa na nasz wzrok, z pewnością warto ją postawić w tych miejscach.
Pochłaniacz złej energii
Wiele osób traktuje także paprocie w kontekście talizmanu. Uważają, że pochłania ona negatywną energię z otoczenia, o czym ma świadczyć fakt, że nie będzie rosła w miejscach, w których występuje jej zbyt dużo.
Paproć nie będzie się rozwijała również tam, gdzie jest ktoś chory, ktoś roztacza wokół siebie aurę wrogości. Dla jednych będzie to raczej jedynie swego rodzaju legenda, w którą nie należy wierzyć, dla innych jednak może to być pewna wskazówka.
W każdym razie paproć to z pewnością roślina, która owiana jest aurą tajemniczości i wielu wierzy, że jej obecność w domu, to oznaka życzliwości, zdrowia i dobrobytu.
Oczyszczacz powietrza
Paprocie warto mieć w swoim domu szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w mieście. Pomagają oczyścić powietrze z takich substancji jak amoniak, benzen, ksylen, toulen czy formaldehyd.
Dzięki nim możemy więc spać spokojnie nie obawiając się o to, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpłynie na naszą naukę, poczucie bezpieczeństwa czy relaks. Paprocie warto mieć także w pokoju dziecka czy w gabinecie.
Czyste powietrze w tych miejscach, to gwarancja sprawniejszego przyswajania wiedzy, zwiększonej wydajności i zdrowych płuc!
Paprocie – jakie parapety i nawożenie
Paprocie doskonale sprawdzą się w tych pomieszczeniach, w których nie występuje zbyt duży poziom nasłonecznienia. Zdecydowanie nie są to rośliny, które powinniśmy ustawić na południowym parapecie – wówczas po prostu spalimy paprotki.
Najlepiej sprawdzi się pomieszczenie, którego okna będą skierowane na północ bądź na wschód. Rośliny nie powinny mieć bezpośredniej styczności ze słońcem. Zdecydowanie lepsze dla ich kondycji są rozproszone promienie słońca.
Paprocie powinniśmy też nawozić, by intensywnie rosły. Między marcem a lipcem – w okresie intensywnego wzrostu – warto nawozić paproć co tydzień. Przez resztę roku możemy to robić raz na miesiąc lub raz na trzy tygodnie. Sprawdzi się nawóz uniwersalny do roślin zielonych lub ten ze skórki z banana.
Podlewanie paproci – domowe sposoby
Paprocie lubią być nieco rozpieszczane, jeśli chodzi o dostarczanie im wody. Przede wszystkim roślin nie wolno przesuszyć, bo bardzo długo będą to później odchorowywały. Latem należy podlewać roślinę mniej więcej raz w tygodniu.
Zimą wystarczy robić to co około 1,5 tygodnia. Najlepiej wsunąć lekko palec do gleby i sprawdzić, czy wciąż jest lekko wilgotna. Nie należy doprowadzać do całkowitego przesuszenia podłoża paproci. W podlewaniu warto postawić na dodatki.
Co jakiś czas paproć możemy podlać roztworem z 1 szklanki mleka i 1 litra wody. Ten odżywi naszą roślinę i ochroni ją przed atakami szkodników. Podobne proporcje możemy wykorzystać w przypadku naparu z zielonej lub czarnej herbaty.
Uważaj z przesadzaniem
Warto pamiętać, że paprocie nie lubią zbyt częstego przesadzania. W związku z tym – jeśli rośliny są zdrowe – to nie przesadzamy ich częściej niż raz na kilka lat. Jeśli jednak już to robimy, to warto pamiętać o kilku wskazówkach.
Przede wszystkim nie zmieniamy drastycznie wielkości doniczki, w której żyje nasza paprotka. Może ona być większa od swojej poprzedniczki maksymalnie o 3 centymetry. Ważna jest też warstwa drenująca w podłożu doniczki.
Możemy do jej przygotowania wykorzystać keramzyt. Posypujemy nim dno, następnie dajemy nieco ziemi, roślinę i dosypujemy ziemię. Ważne jest to, by nie ugniatać gleby w doniczce – podłoże powinno być luźne, niezbite.