Domowy dezodorant, to doskonała alternatywa dla tego, który możemy znaleźć na sklepowych czy drogeryjnych półkach. Coraz więcej osób porzuca gotowe antyperspiranty na rzecz tych, które sami mogą przygotować.
Przede wszystkim mają one prosty skład, który sami jesteśmy w stanie dobrać. Nie musimy się obawiać substancji, które mogą zagrażać kondycji naszej skóry czy powodować podrażnienia. To coraz częstszy wybór również wśród alergików i osób z chorobami skóry.
Co ważne, domowe dezodoranty pozytywnie wpływają także na środowisko, nie przyczyniając się do pogorszenia jakości i komfortu życia na naszej Planecie! Sprawdź, w czym tkwi fenomen domowych kosmetyków!
Poznasz też przepisy na antyperspiranty w różnej formie. Dzięki temu dobierzesz dla siebie ten, który najbardziej Ci odpowiada! W życiu należy bowiem szukać takich rozwiązań, które jak najbardziej nas satysfakcjonują!

Jak gotowe dezodoranty mogą wpływać na naszą skórę
Przede wszystkim wiele gotowych dezodorantów zawiera substancje, mogące podrażniać bądź wysuszać naszą skórę. W okolicy pach, gdzie najczęściej używamy dezodorantu, skóra jest szczególnie wrażliwa.
Gotowe produkty powodują podrażnienia w postaci przesuszonej, zaczerwienionej bądź swędzącej skóry czy nieestetycznych krost. Nierzadko dochodzi także do reakcji alergicznych, wymagających leczenia bądź zaprzestania stosowania jakichkolwiek środków, hamujących wydzielanie potu lub neutralizujących jego zapach.
Dezodoranty posiadają często taką formułę i gęstość, że trudno ją zmyć ze skóry. Wówczas, najczęściej w wyniku nieuwagi, zasypiamy z resztkami produktu na skórze. To sprawia, że skóra nie może oddychać i dochodzi do problemów ze swędzeniem czy podrażnieniem.
Dodatkowo, część gotowych dezodorantów sprawia, że uszkadzamy swoje ubrania! Jest to szczególnie widoczne na białych i czarnych materiałach, na których powstają żółte bądź białe, nieestetycznie wyglądające zabrudzenia. Domowy dezodorant, to remedium na takie problemy!

Jak dezodoranty wpływają na środowisko
Od wielu lat mówi się o tym, że środki, pomagające w walce z potem, w formie aerozolu, szkodzą środowisku. Wynika to z faktu, że zawarty w nich freon niszczy warstwę ozonową Ziemii.
To sprawia, że powiększa się tzw. dziura ozonowa i do naszej Planety dociera znacznie większa ilość promieni UV, które stanowią poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia. Jeśli wybierzemy domowy dezodorant, to poprawimy stan środowiska wokół nas!
Gotowe antyperspiranty przyczyniają się do dewastacji środowiska również w inny sposób. Większość z nich zawiera plastikowe opakowania, a jak wiemy – ilość plastiku na naszej Planecie jest ogromna i zagraża życiu ludzi, jak i zwierząt.
Wybierając domową, naturalną wersję tradycyjnego dezodorantu, redukujemy ilość produkowanych śmieci oraz substancji chemicznych. Choć może się wydawać, że to tylko niewielkie działania, to tak naprawdę mają ogromne znaczenie w skali przyszłości.

Przepis na domowy dezodorant w proszku
Wykonanie domowego dezodorantu nie powinno sprawić nam większego problemu ani zająć zbyt dużo czasu. Wystarczy przygotować kilka produktów, połączyć składniki i gotowe!
Do przygotowania dezodorantu w proszku potrzebujemy 1 łyżki sody oczyszczonej, łyżeczki mąki ziemniaczanej i 3 kropli olejku eterycznego miętowego. Mąka ziemniaczana zredukuje ilość wydzielanego potu.
Z kolei olejek eteryczny będzie dawał przyjemny zapach i efekt odświeżenia. Zamiast mięty możemy wybrać inny olejek eteryczny – lawendowy, pomarańczowy czy sosnowy. Jest to uzależnione głównie od naszych preferencji.
Domowy dezodorant nakładamy w niewielkiej ilości pod pachy. Nie chodzi o to, aby znajdowała się tam duża ilość proszku – byłoby to niewygodne i niekomfortowe. Chodzi jedynie o 'przypudrowanie’ miejsc, w których znajdują się gruczoły potowe.

Domowy dezodorant w płynie
Dezodorant w płynie wydaje się mieć najwygodniejszą formułę, która sprawia, że możemy użyć go w każdej chwili i mieć go zawsze ze sobą. Poza składnikami, niezbędnymi do jego przygotowania, potrzebujemy także wielorazowej buteleczki z atomizerem.
Dostaniemy ją właściwie w każdej drogerii bądź sklepie z produktami dla fryzjerów. Domowy dezodorant, który przedstawimy, nie będzie miał w swoim składzie alkoholu. Z tego względu nadaje się do każdego rodzaju skóry, nie powoduje podrażnień i jest w pełni bezpieczny.
Do jego przygotowania potrzebujemy 75 mililitrów wody destylowanej, 2 łyżek gorącej wody, 2 łyżek chlorku manganu oraz kilku kropli lawendowego olejku eterycznego. Jeśli nie lubimy zapachu lawendy, to możemy sięgnąć po inny olejek.
Chlorek rozpuszczamy w gorącej wodzie, studzimy. Następnie dodajemy wodę destylowaną oraz olejek eteryczny. Całość przelewamy do butelki z atomizerem i gotowe – używamy wtedy, gdy potrzebujemy!

Domowy dezodorant w kremie
Domowy dezodorant w kremie może być niezwykle prosty. Część kobiet używa po prostu samego oleju kokosowego – nie dodając do niego żadnych innych substancji smaruje nim miejsca, gdzie wydzielana jest największa ilość potu.
Specjalne właściwości oleju kokosowego sprawiają, że ilość wydzielanego potu zostaje znacznie zmniejszona a jego zapach zneutralizowany. Jeśli jednak wolisz bardziej złożony produkt, to do 1 łyżki oleju kokosowego możesz dodać łyżkę skrobi ziemniaczanej, łyżkę sody oczyszczonej i kilka kropli dowolnego olejku eterycznego.
Jeśli masz szczególnie wrażliwą skórę, to lepiej pominąć sodę i zastosować jedynie pozostałe składniki. Wszystkie produkty ze sobą łączymy. Jeśli uzyskamy konsystencję, która jest zbyt zbita, to dodajemy nieco oleju kokosowego bądź masła shea.
Jeśli zaś całość byłaby zbyt rzadka, to możemy dodać nieco skrobi. Krem nakładamy około 5-10 minut przed nałożeniem ubrania tak, by jego składniki zdążyły się wchłonąć w naszą skórę. Domowy dezodorant będzie naprawdę przyjemnie pachniał!

Jak przechowywać domowy dezodorant
Ze względu na to, że domowy dezodorant nie zawiera konserwantów, jego trwałość jest krótsza niż w przypadku standardowych produktów ze sklepu. Jeśli zależy nam na tym, by produkt jak najdłużej utrzymywał świeżość, to warto wybrać dezodorant w proszku.
Gotowy produkt możemy trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku około 3 tygodni. Pozostałe rodzaje dezodorantów najlepiej przygotowywać raz na 1-2 tygodnie. Przedłużymy nieco ich trwałość, trzymając je w chłodnym, zacienionym miejscu.
Jeśli produkt zacząłby nieprzyjemnie pachnieć bądź zmieniłby swoją konsystencję, nie należy go używać. Najlepiej zrobić wówczas nowy i nie ryzykować ewentualnym podrażnieniem skóry.