w , ,

Najstarsza ofiara dżumy zginęła od ukąszenia bobra

Szczątki - szkic i próbki do badań.

Zgodnie z wyliczeniami historyków dżuma w średniowieczu zabiła około połowy populacji ówczesnych Europejczyków. Wiemy jednak, że nie była to jej pierwsza epidemia. Ludzkość zmagała się z nią już wcześniej.

Czarna śmierć, określana największą i najgorszą pandemią w historii ludzkości, miała miejsce około XIV wieku. Nie była to jednak pierwsza epidemia, którą spowodowały bakterie Yersinia pestis. Historycznie uważa się, że pierwsza była dżuma Justyniana.

Miała ona miejsce w 541 roku naszej ery i narodziła się najpewniej w Etiopii. Najnowsze doniesienia naukowców wskazują jednak na to, że dżuma pojawiła się znacznie wcześniej, ale początkowo nie była tak śmiertelna.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.