Dotychczas uważano, że gry, to jedynie strata czasu. Zalety grania w gry uznawane były za coś, co właściwie nie istnieje. Spędzanie godzin przed komputerem czy konsolą miało się przyczyniać do pogorszenia wyników w nauce, utraty zainteresowania książkami czy wzrostu agresji.
Rodzice czy dziadkowie często powtarzali, że jak dalej będziesz spędzał tyle czasu na graniu, to niedługo nie będziesz potrafił porozumiewać się w normalnym świecie a Twój mózg będzie potrafił funkcjonować jedynie w świecie wirtualnym.
Czy mieli racje? Okazuje się, że nie! Mało tego – znacząco się mylili! Okazuje się, że granie w gry ma niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu na najróżniejszych płaszczyznach!
Dzięki umiejętności sprawnego poruszania się w świecie gier komputerowych, nauczymy się wielu funkcji, przydatnych na co dzień. Do tego rozwiniemy kreatywność, pobudzimy wyobraźni, poprawimy spostrzegawczość i wiele innych!

Chcesz mieć więcej szarych komórek? Graj w Tetris
Szare komórki są składnikami budulcowymi ośrodkowego układu nerwowego. Oznacza to, że odpowiadają w naszym organizmie za takie funkcje, jak zapamiętywanie, myślenie abstrakcyjne, inteligentne działanie czy czytanie i pisanie.
Komórki te są niezwykle ważne w codziennym funkcjonowaniu, a granie w gry może zwiększyć ich ilość w naszym mózgu! Jak wynika z badań neurologa Richarda Haiera i jego zespołu z University of California, już pół godziny grania dziennie w Tetris zwiększa ilość szarych komórek!
Zalety grania w gry przyczyniają się do poprawy funkcjonowania mózgu w obszarze koordynacji poszczególnych ruchów oraz przetwarzania wrażeń, oddziałowujących na nasze zmysły! 12 tygodni grania w grę, polegającą na układaniu klocków daje już zauważalne efekty!
Co ważne, granie w inne gry tego rodzaju też będzie przynosiło podobny efekt, ponieważ nasz mózg będzie działał w podobny sposób. Określone sekwencje będą bowiem wymagały określonych zachowań, reakcji, których nasz mózg się nauczy!

Problem z czytanie? Pograj w gry akcji
Współcześnie coraz większa liczba dzieci zmaga się z dysleksją, która utrudnia czytanie czy pisanie. Okazuje się, że w ramach leczenia, zamiast tradycyjnej terapii, możemy skupić się na czymś przyjemnym i pożytecznym, czyli na graniu w gry!
Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie zauważyli, że 9 sesji po 1 godzinie i 20 minut grania w gry, daje lepsze efekty niż rok terapii, pod okiem specjalistów z dziedziny dysleksji. Z czego wynika tak duży sukces gier akcji w tym aspekcie?
Chodzi o to, że nasz mózg podczas czytania oraz grania w tego rodzaju gry, korzysta z tych samych umiejętności. Chodzi o myślenie przestrzenne i czasowe. Granie w gry wydaje się być przyjemnością, więc robimy to chętniej – dzięki temu nasz mózg szybko i sprawnie doskonali takie umiejętności.
Zalety grania w gry mogą skutecznie zachęcić dzieci i młodzież do pracy nad problemami z czytaniem. Tak dobrze dobrany rodzaj ćwiczeń i terapii sprawi, że chętniej będą zasiadać do codziennej sesji treningowej!

Gry psują wzrok? Niekoniecznie
Wiele osób mówi, że od siedzenia przed komputerem, telewizorem czy smartfonem niszczy się wzrok. Czy mają racje? W dużej mierze tak, ponieważ emitowane przez ekrany niebieskie światło szkodliwie wpływa na funkcjonowanie wzroku.
Okazuje się jednak, że zalety grania w gry widoczne są także w tym aspekcie. Poświęcanie czasu na przygody w wirtualnym świecie przyczynia się bowiem do znacznej poprawy naszej pamięci wzrokowej.
Dzięki temu, szybciej niż osoby, które nie grają, zapamiętujemy to, co znajduje się na obrazie przed nami. Wynika to z tego, że podczas grania nasz mózg nieustannie musi korzystać z umiejętności zapamiętywania.
Krótkie spojrzenie na mapę czy na układ sił w rozgrywce i gracz wie, jakie są jakie szanse oraz co powinien robić. Ta umiejętność przydaje się później choćby w nauce. Żeby chronić swój wzrok przed niebieskim światłem warto zadbać o okulary z odpowiednim filtrem oraz dietę, pozytywnie oddziałowującą na wzrok!

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Sięgnij po gry akcji
Gry akcji skupiają się przede wszystkim na tym, że cała fabuła gry toczy się bardzo szybko a gracz, żeby odnaleźć się w przygodzie, musi działać szybko, zwinnie i wykazywać się refleksem.
Okazuje się, że i te zalety grania w gry przydają się w prawdziwym życiu! Dr Daphne Bavelier z University of Rochester wykazała, że poruszanie się w świecie gier akcji sprawia, że uczymy się tego, jak ocenić ryzyko wystąpienia określonych zdarzeń w przyszłości.
Pojedyncze sygnały czy bodźce mogą sprawić, że będziemy mieć całą wizję działania. Dzięki takim grom, jak Call of Duty, Cyberpunk czy Wiedźmin możemy nauczyć się szybciej podejmować decyzje czy wykonywać kilka czynności na raz.
To, że nasz mózg pozna, jak ma działać w takiej sytuacji w grze przyczyni się do tego, że podobne działania będzie mógł podejmować w realnym życiu, kiedy zajdzie taka potrzeba!

Czy tylko książki rozwijają kreatywność? Nie, gry również
Dotychczas uważano, że za rozwój kreatywność oraz wyobraźni u dzieci odpowiadają jedynie książki. To im przypisywano możliwość szeroko pojętego rozwijania dzieci, budowania przez nie wyobrażonego świata czy umiejętności samodzielnego wymyślania zabaw.
Okazuje się jednak, że gry działają podobnie! Z badań, przeprowadzonych przez dr Lindę Jackson z Michigan State University wynika, że istnieje wyraźny związek pomiędzy technologią a kreatywnością. Gry sprawiają bowiem, że dzieci chętniej rysują i tworzą historię!
Gry stanowią szerokie pole, ukazujące, w jak zróżnicowany sposób możemy kreować świat wokół nas i na jak wiele może pozwolić sobie nasz umysł. Co ciekawe, świat gier wydaje się być nieograniczony – podobnie jak wyobraźnia dzieci – więc tego rodzaju związek musi istnieć!
Zalety grania w gry widoczne są również w walce z pogarszaniem się pamięci, demencją starczą czy chorobą Alzhaimera. Gry komputerowe są tak dużym bodźcem dla naszego mózgu, że opóźniają procesy starzenia, idące w parze z tego rodzaju schorzeniami.

Masz zaplanowany zabieg? Lepiej, żeby chirurg grał w gry
Choć wydaje się, że nie ma żadnego związku pomiędzy graniem w gry a umiejętnościami lekarzy chirurgów, to badania, opublikowane w Archives of Surgery pokazują, że jest zupełnie inaczej!
Lekarze, grający co najmniej 3 godziny tygodniowo w gry, pracują prawie 30% szybciej niż ich koledzy, którzy tego nie robią. Dodatkowo, owi chirurdzy popełniają prawie 40% błędów mniej!
Większa precyzja w funkcjonowaniu naszych rąk może przydać się nie tylko lekarzom, ale także kosmetyczkom, fryzjerom, tatuatorom i wielu innym! Warto sprawdzić czy i w naszym przypadku nie przyczyni się do poprawy efektywności w pracy.
Zalety grania w gry są widoczne nawet w medycynie, dlatego naprawdę nie warto ignorować i demonizować tej dziedziny. Może przynieść nam, ludziom, wiele zalet i sprawić, że będziemy żyć w nieco lepszym, wiele sprawniejszym, świecie!