w , ,

Wszyscy Polacy ćwiczący powinni to przeczytać! To dotyczy Twoich włosów

Włosy, spięte w warkocz.

Wysiłek fizyczny doskonale wpływa na nasze samopoczucie oraz sylwetkę. Okazuje się jednak, że wypadanie włosów przez stres może być bezpośrednio związane z aktywnością fizyczną! Podczas intensywnego treningu w naszym organizmie dochodzi do licznych reakcji chemicznych.

W ich wyniku zostaje pobudzona praca metabolizmu czy układu hormonalnego, co ma wpływ nie tylko na utratę wagi czy poprawę samopoczucia, ale także na produkcję kortyzolu – hormonu stresu!

Duża ilość treningów sprawia, że nasz organizm zaczyna zachowywać się, jakby był w ekstremalnych warunkach. W związku z tym nierzadko dochodzi do łysienia, ponieważ ilość kortyzolu we krwi jest zbyt duża.

Dowiedz się, dlaczego nasze włosy są tak wrażliwe, jeśli chodzi o stres i sprawdź, jak możesz zaradzić nadmiernemu wypadaniu włosów przez treningi na siłowni, aerobik czy bieganie!

Kobieta z długimi włosami.
unsplash.com

Wypadanie włosów przez stres, spowodowany treningiem

W naszym organizmie występują dwa hormony, które są szczególnie mocno odpowiedzialne za utratę włosów. Jednym z nich jest kortyzol, czyli hormon stresu, wytwarzany w sytuacjach ekstremalnych.

Zaś drugim hormonem jest testosteron – męski hormon, który sprawia, że u mężczyzn często pojawiają się zakola i siwizna. Warto jednak pamiętać o tym, że testosteron jest produkowany również w organizmie kobiety.

Zobacz także:  Dieta lekkostrawna przepisy: Jak przygotować zdrowe i smaczne posiłki?

Dodatkowo, nasze włosy wypadają po treningu ze względu na dużą ilość sebum, która się na nich znajduje. Najlepiej tuż po powrocie do domu dokładnie umyć włosy, używając dobrze czyszczącego szamponu.

Nie należy ich jednak spłukiwać gorącą wodą, ponieważ negatywnie wpływa ona na strukturę i kondycję włosów. Najlepiej użyć w tym celu wody letniej.

Kobieta podczas treningu.
unsplash.com

Wypadanie włosów przez stres po treningu u kobiet

Większość kobiet ćwiczy po to, by mieć jędrną skórę i szczupłą sylwetkę. W trakcie treningu spalamy kalorie, dzięki czemu szybko tracimy tkankę tłuszczową. Jednak produkowane wówczas hormony mogą nie do końca pozytywnie wpływać na kondycję naszych włosów.

Wypadanie włosów przez stres, spowodowany treningiem, będzie szczególnie widoczne u kobiet zmagających się z Zespołem Policystycznych Jajników, zbyt wysokim progesteronem czy prolaktyną w swoim ciele.

Przy tego rodzaju schorzeniach występują właśnie zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego, a nadmiernie intensywne treningi przyczynią się do tego, że ilość poszczególnych hormonów będzie jeszcze bardziej rozregulowana.

Zobacz także:  Sprawdź prognozy dla Twojego dziecka
Mężczyzna podczas treningu.
unsplash.com

Wypadanie włosów przez stres po treningu u mężczyzn

U mężczyzn zbyt intensywny trening także może przyczynić się do nadmiernego łysienia. Powinny zwrócić na to uwagę szczególnie te osoby, które mają rodzinną tendencję do tego, by łysieć.

Podczas treningu w organizmie mężczyzn dochodzi do nadprodukcji testosteronu, który odpowiada za miniaturyzację mieszków włosowych, czyli faktyczne łysienie w stosunkowo młodym wieku.

Włosy spięte w warkocz.
unsplash.com

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić

Wypadanie włosów przez stres po treningu może zacząć się objawiać późno mimo, że mamy już długi staż treningowy. Nie należy więc wychodzić z założenia, że jeśli dotychczas nie mieliśmy takiego problemu, to już nigdy on nas nie spotka.

Większa ilość włosów na szczotce niż zwykle, zauważalne włosy pod prysznicem po myciu głowy czy matowienie włosów, to objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. Należy wówczas bardziej obserwować swoje ciało i poszukać rozwiązania problemu.

Zobacz także:  Restauracja Michel Moran – historia i miejsca mistrza kuchni
Witaminy na wypadanie włosów przez stres, spowodowany treningiem.
unsplash.com

Jak poradzić sobie z łysieniem po treningu

Aby zahamować negatywne działanie hormonów na nasze włosy, warto sięgnąć po pokrzywę, zieloną herbatę czy olej z pestek dyni. Hamują one enzymy, powodujące łysienie i nieestetyczny wygląd naszych włosów.

Zobacz także:  Ile infekcji w ciągu roku jest normą, a kiedy powinniśmy zacząć się martwić

Jeśli jednak to nie pomoże, to możemy udać się do trychologa – specjalisty od włosów. Pomoże nam znaleźć dokładne źródło naszego problemu i dobierze leczenie, które zniweluje problem. Wypadanie włosów przez stres spowodowany treningiem, to dolegliwość, której nie należy ignorować.

Jeśli zignorujemy pierwsze objawy, to wkrótce może się okazać, że stracimy dużą ilość włosów i trudno będzie już przywrócić estetyczny wygląd włosów. W trakcie intensywnych treningów warto także sięgnąć po suplementację. Obecnie możemy znaleźć wiele kompleksowych środków, dostarczających nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Na rynku dostępne są także witaminy, dedykowane mężczyznom oraz kobietom. Często lekarze zalecają także przyjmowanie witamin dla kobiet w ciąży nawet osobom, niebędącym w ciąży, ponieważ są one wyjątkowo dobrze skoncentrowane i mają wysoką przyswajalność.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.