w , , ,

Domowe kule do kąpieli na jesienne wieczory

Przygotowanie kąpieli.

Kąpiel, to doskonała forma relaksu na jesień. Kiedy wieczory stają się długie i zimne wiele osób marzy o tym, by móc otulić swoje ciało ogromną ilością ciepłej wody. Przy okazji możemy zdecydować się na przeczytanie dobrej książki czy posłuchanie ulubionej muzyki.

Domowe kule do kąpieli wniosą do tego jesiennego rytuału mnóstwo pięknego zapachu i kojących właściwości! Taka kula będzie doskonałym prezentem dla mamy czy przyjaciółki.

Nie musimy martwić się o to, że nie poradzimy sobie z przygotowaniem tego dodatku do kąpieli. Nie zajmie to dużo czasu i nie jest to trudne. Wystarczy odrobina chęci, trochę czasu i możemy zabierać się do pracy.

Po przygotowaniu kul obowiązkowe jest ich wypróbowanie! Warto jednak uważać, bo tak aromatyczne kąpiele szybko uzależniają – przyjemność należy dozować. Dzięki kulom do kąpieli mamy gwarancję, że poczujemy się jak w najlepszym SPA!

Kobieta siedząca w wannie z lampką wina w dłoni.
unsplash.com

Czym są kule do kąpieli

Domowe kule do kąpieli są połączeniem takich składników, jak kwasek cytrynowy i wodorowęglan sodu, nazywanego po prostu sodą oczyszczoną. W wyniku połączenia obu składników dochodzi do powstania reakcji kwasowo-zasadowej.

To właśnie dzięki niej kula, która zostanie wrzucona do wanny zaczyna się rozpuszczać i delikatnie musować. Najlepsze w domowych kulach jest to, że ich wykonanie jest bardzo proste! Dodatkowo, mamy nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o stworzenie idealnej kuli do kąpieli. Może mieć dowolny kolor, zapach, kształt i wybrane przez nas właściwości.

Tworzenie kul może być także świetnym pomysłem na wspólną aktywność ze znajomymi, rodziną czy dziećmi. Jeśli chodzi o udział najmłodszych osób w tworzeniu kul, to dużą zaletą jest to, że będzie to dla aktywność sensoryczna. Pozwoli im poznawać nowe zapachy czy teksturę produktów.

Zobacz także:  Jak temperament wpływa na nasze zdrowie
Wanna z zabarwioną na niebiesko, przez domowe kule do kąpieli, wodą.
unsplash.com

Zalety domowych kul do kąpieli

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kul do kąpieli, które możemy mieć po wydaniu kilku złotych. Nie oznacza to jednak, że są najlepszym wyborem. Domowe kule do kąpieli stworzymy, używając głównie naturalnych składników! Z kolei skład tych, które zakupimy w drogerii może nie być w pełni klarowny.

Tworząc swoją kulę możemy także od początku zaplanować, jaka powinna być – będzie jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. To my wybierzemy jej kolor, zapach i kształt. Kule do kąpieli, które stworzymy mogą być także świetnym pomysłem na prezent dla najbliższych.

Z pewnością docenią to, że przygotowaliśmy coś samodzielnie, wkładając w to swoje serce. Tego rodzaju prezenty docenia się o wiele bardziej niż te, które są produkowane na masową skalę. Domowe kule mają jeszcze jedną zaletę – możemy przygotować je w każdej chwili i w każdych ilościach.

Domowe kule do kąpieli w kształcie serduszek i kul w różowym kolorze.
arbuziaki.pl

Jak przygotować domowe kule do kąpieli

Jak już wiemy, przygotowanie kul do kąpieli nie jest trudne. Warto wiedzieć, że na podstawie bazowego przepisu możemy przygotować różne rodzaje kul. Będą pachniały inaczej, miały inne barwy. Dzięki temu za każdym razem będziemy mogli ukoić swoje ciało w inny sposób, zapewnić sobie przyjemny aromat i nieco inne właściwości.

Poniższe przepisy na domowe kule do kąpieli są uniwersalne i wymienione składniki można swobodnie łączyć. Jeśli mamy w domu tylko kilka składników z różnych kategorii, to bez problemu możemy ich użyć. Najważniejsze jest połączenie kwasku cytrynowego oraz sody w odpowiednich proporcjach.

Pozostałe składniki możemy zmieniać, w zależności od tego, jaki efekt końcowy nas interesuje. Przepisy dotyczą proporcji na 4-5 dużych kul lub około 10 małych. Jeśli chcemy nadać kulom określony kształt, to możemy w tym celu użyć foremek silikonowych np. w kształcie serduszek.

Zobacz także:  Domowe sposoby na komary i kleszcze
Różowe kule do kąpieli z dodatkiem płatków różanych.
japiekna.pl

Lawendowe kule do kąpieli o kojących właściwościach

Do przygotowania naszych kul potrzebujemy 2 szklanek sody oczyszczonej oraz szklanki kwasku cytrynowego w proszku. Dodatkowo, 5 łyżek rozpuszczonego oleju kokosowego, 3 kropli dowolnego barwnika, 8 kropli olejku lawendowego, 3 łyżek suszonej lawendy, 2 łyżek suszonych i pokruszonych liści róży oraz wody w buteleczce z atomizerem.

Przed rozpoczęciem przygotowywania naszych kul warto przygotować także sporej wielkości miskę i dowolne foremki na kule. Domowe kule do kąpieli zaczynamy tworzyć poprzez połączenie wszystkich suchych składników.

Następnie dodajemy nasz barwnik i mieszamy wszystkie składniki. Kolejnym krokiem jest spryskiwanie składników wodą i mieszanie po każdym spryskaniu. Po około kilkunastu razach nasza mieszanka powinna mieć konsystencję mokrego piasku. Następnie dodajemy olejek lawendowy, płatki róż i suszoną lawendę.

Wciąż mieszając wszystkie składniki spryskujemy je co jakiś czas wodą. Ważne jest to, by wodę dodawać w pewnych odstępach czasu i nie dopuścić do rozpuszczania i pienienia się sody. Po uzyskaniu konsystencji mokrego pieska, który z łatwością się formuje, naszą masę umieszczamy w foremkach. Po trzech godzinach kule będą gotowe! Dzięki lawendzie, kąpiel będzie kojąca, relaksująca i łagodząca dla naszej skóry. Z kolei olej kokosowy pomoże nam ją nawilżyć.

Domowe kule do kąpieli na jesienne wieczory
unsplash.com

Dodatki do kul do kąpieli – suszone kwiaty

Powyższy przepis na domowe kule do kąpieli ma uniwersalny charakter. To oznacza, że możemy dowolnie go zmieniać. Tym samym za każdym razem będziemy uzyskiwać kule do kąpieli o innym charakterze!

Najpopularniejszym dodatkiem do kul w postaci suszonych kwiatów są płatki róż. Mają one przepiękny zapach. Dodatkowo, łagodząco wpływają na stan naszej skóry, sprawiając, że zmiany skórne takie, jak np. trądzik są złagodzone.

Możemy dodawać także suszoną lawendę, która ma właściwości kojące, uspokajające. Nie należy także zapominać o suszonej lipie. Jej dodatek w kulach do kąpieli wpłynie kojąco na nasze ciało, zwłaszcza podczas pierwszych objawów przeziębienia.

Aromatyczny zapach oczyści nasze drogi oddechowe, złagodzi katar i przyniesie ukojenie w takich dolegliwościach, jak ból zatok czy uporczywy kaszel. Podobnie zadziała również suszona pokrzywa, która może pachnieć niezbyt przyjemnie, ale jest pełna zdrowia i pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu.

Zobacz także:  Twoje zdenerwowanie powoduje stres u psa
Olejki, mogące być dodatkiem do kul do kapięli.
unsplash.com

Dodatki do kul do kąpieli – olejki eteryczne

W naszym przepisie dodatkiem w postaci olejku eterycznego był olejek lawendowy. Nie jest to jednak jedyny możliwy składnik. Olejek lawendowy w kuli do kąpieli świetnie sprawdza się, jako forma relaksu, ponieważ ma właściwości relaksujące i uspokajające.

Oprócz tego, olejek lawendowy łagodzi również zmiany trądzikowe. Domowe kule do kąpieli mogą zawierać także olejek z drzewa herbacianego. Ma on właściwości grzybobójcze, przez co pomaga zwalczać grzybicę, ale łagodzi także zmiany trądzikowe.

Olejek pomarańczowy tonizuje naszą skórę a oprócz tego znacznie poprawia nasz humor. Z kolei olejek rozmarynowy pomaga się skupić i sprawia, że wydajniej pracujemy. Najlepiej użyć go do tworzenia kul do kąpieli w okresie intensywnej pracy czy nauki – wówczas lepiej wziąć kąpiel rano niż przed spaniem!

W okresie wytężonej pracy i dużego zmęczenia sprawdzi się również olejek sosnowy. Ze względu na leśny zapach będzie on świetnym dodatkiem do kul, przygotowywanych w okresie Świąt Bożego Narodzenia!

Oleje, stojące na regale.
unsplash.com

Dodatki do kul do kąpieli – oleje

Jednym z najważniejszych składników w kuli do kąpieli jest olej. W podanym przez nas przepisie był to olej kokosowy – nie jest to jednak jedyny olej, którego możemy użyć. Domowe kule do kąpieli zawierają olej, który sprawia, że mają one właściwości nawilżające i natłuszczające.

Dzięki temu po długiej i aromatycznej kąpieli właściwie nie będziemy potrzebować balsamu do ciała czy olejku, który miałby go bezpośrednio nawilżyć.

Odżywczymi olejami, które możemy zastosować będą także oliwa z oliwek – jest dostępna w każdym markecie i świetnie natłuści nasze ciało. Sprawdzi się także oliwka dla dzieci, która jest w wielu domach.

Przyjemnie pachnie i jest bezpieczna dla skóry, więc będzie idealna dla osób, mających szczególnie wrażliwą skórę. Jeśli nie posiadamy żadnego z wymienionych produktów, to możemy użyć także oleju z pestek dyni czy oleju lnianego.

Zobacz także:  Pierwsze randki - co wypada, a czego lepiej unikać
Dodatki do kuli do kąpieli.
unsplash.com

Dodatki do kul do kąpieli – inne

Oprócz powyższych dodatków możemy do kul dodać jeszcze inne produkty, które nadadzą im szczególnych właściwości. Aby domowe kule do kąpieli unosiły się na wodzie musimy dodać do nich skrobię ziemniaczaną i pominąć w składnikach oleje roślinne.

Do kul możemy dodawać także barwniki – najlepiej po jednej kropli, aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Algi oraz glinki także mogą być składnikami naszych kul – mogą stanowić od 1-10% wszystkich składników.

Glinki i algi wzmocnią oczyszczające właściwości kwasku cytrynowego i nawilżające właściwości olejów roślinnych. Świetnym dodatkiem do kul będzie także sól Epsam – może stanowić około 5% masy na nasze kule.

Właściwości soli Epsam kojąco wpływają na nasz system nerwowy oraz łagodzą i regenerują naskórek. Kule z jej dodatkiem będą również łagodziły podrażnienie, które powstaną na naszej skórze.

Domowe kule do kąpieli na jesienne wieczory
unsplash.com

Czy kule do kąpieli są bezpieczne dla dzieci

Domowe kule do kąpieli mogą być w pełni bezpieczne dla najmłodszych! Ważne jest jednak to, by dobrać odpowiednie olejki eteryczne w naszej kuli – świetnie sprawdzi się olejek pomarańczowy, mandarynkowy czy lawendowy. Najlepiej będzie również wybrać, jako olej, oliwkę dla dzieci, która jest dermatologicznie przebadana.

W przypadku kul dla najmłodszych warto także wybrać ciekawe foremki w formie zwierząt czy postaci z bajki. Będą dla dzieci dodatkową atrakcją, co tylko wzmocni ich chęć do długich kąpieli. Warto także zdecydować się na kolorowe barwniki, które trwale zabarwią wodę w wannie naszych pociech.

Zobacz także:  Nietypowe restauracje w Warszawie – miejsca, które warto odwiedzić
Łazienka z dużą ilością miejsca do przechowywania.
unsplash.com

Jak długo i w jaki sposób można przechowywać domowe kule do kąpieli

Ważne jest to, że przygotowane przez nas dodatki do kąpieli mają stosunkowo długą datę przydatności. Domowe kule do kąpieli mogą być bowiem przechowywane nawet przez 6 miesięcy! Należy jednak zadbać o to, aby miały do tego odpowiednie warunki. Mogą być przechowywane w plastikowych bądź szklanych opakowaniach, ale i w woreczkach strunowych.

Najważniejsze jest to, by miejsce przechowywania było stosunkowo chłodne, nie docierało tam zbyt dużo promieni słonecznych oraz wilgoci. Najlepiej będzie trzymać je w pojemniku, włożonym kolejno do szafki w łazience lub spiżarni. Jeśli zastosujemy się do tych zasad, to przez wiele miesięcy będziemy cieszyć się aromatycznymi i bezpiecznymi dla naszej skóry kulami zapachowymi.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.