w , ,

Iluzja Delboeufa – fałszywy obraz talerza

Drewniany talerz.
unsplash.com

Na czym polega iluzja Delboeufa

Iluzja Delboeufa polega po prostu na tym, że w zależności od tego, na jakim talerzu ułożymy jedzenie, nasz mózg będzie nas oszukiwał, że jest go mniej lub więcej niż w rzeczywistości.

Jeśli tę samą ilość jedzenia umieścimy na talerzu z grubą obwódką, to automatycznie nasz mózg będzie starał się przekonać nas samych – i nasz apetyt – że owego jedzenia jest za mało, byśmy mogli poczuć się nasyceni lub generalnie jest go niewiele.

Jeśli jednaj jedzenie umieścimy na talerzu z cienką obwódką, to automatycznie będzie on wydawał się być pełniejszy i będzie nam się wydawało, że jedząc pochłaniamy większą porcję niż we wcześniejszym wypadku.

Zobacz także:  Czy pies rozumie co do niego mówimy? Naukowcy przeprowadzili w tym celu badania

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.