w ,

Krwawa wojna u małp

Szympans w zieleni.

Raczej niewielu z nas podejrzewa, że małpy mogą prowadzić między sobą krwawą wojnę o terytorium. Okazuje się jednak, że obecnie panująca sytuacja jest na tyle skomplikowana, że prowadzi do konfliktów w świecie zwierząt.

Zmiany klimatyczne sprawiają, że środowisko życia wielu z nich znacznie zmniejsza swoją powierzchnię. Terytorium, na którym dotychczas mogły żyć obok siebie różne gatunki, jest znacznie mniejsze, więc te rywalizują między sobą o zasoby.

Tak było właśnie z szympansami i gorylami, które żyły obok siebie w lasach środkowej Afryki. Ich interakcje były ograniczone, nie dochodziło do konfliktów. Jeśli już się to zdarzało, to miały one pojedynczy, jednostkowy charakter. Teraz nastał czas krwawej wojny.

Krwawa wojna u małp
unsplash.com

Zwierzęta się zmieniają

Simone Pika z Uniwersytetu w Osnabrück zajmuje się zachowaniami zwierząt już od wielu lat. Jej zdaniem małpy dotychczas nie wchodziły ze sobą na drogę konfliktu. Zdaniem badaczy dotychczas szympansy i goryle obserwowano nawet podczas wspólnej zabawy.

Można było więc powiedzieć, że stosunki pomiędzy dwoma gatunkami były przyjacielskie. Nie wchodziły sobie wzajemnie w drogę. Żerowały na swoich drzewach, więc wydaje się, że nie było nawet pola do ewentualnej walki.

Zobacz także:  Wśród glonów odkryto trzecią płeć

Wszystko zmieniło się nagle. Pewnego dnia w Loango zdarzyło się coś, czego naukowcy nie widzieli nigdy dotychczas. Doszło wówczas do ataku – właściwie do dwóch ataków – które miały niezwykle krwawy charakter.

Krwawa wojna u małp
unsplash.com

Przebieg ataku

Lara M. Southern w swojej relacji z całego zajścia podkreśla, że początkowo obserwatorzy nie wiedzieli, że po chwili małpy przeprowadzą śmiertelny atak. Wydawane przez zwierzęta odgłosy sprawiły, że badacze pomyśleli, iż doszło do spotkania sąsiadujących ze sobą społeczności.

Chwilę później dało się słyszeć charakterystyczny dźwięk, jaki wydają goryle uderzając się w klatki piersiowe. Wówczas obserwatorzy zreflektowali się, że szympansy napotkały grupę 5 goryli. Cała walka trwała dość długo.

W pierwszym przypadku były to 52 minuty, a w drugim 79. Szympansy – choć są mniejsze – zaatakowały przeciwników, ponieważ miały liczebną przewagą. W walce po stronie goryli brały udział samice, samce oraz dwoje młodych, które poniosły śmierć.

Zobacz także:  Co znaleziono pod oderwaną górą lodowca na Antarktydzie
Krwawa wojna u małp
unsplash.com

Stado po porażce

Ciekawe wydaje się być to, co stało się z młodymi gorylami, które zginęły. W pierwszym przypadku zwycięzcy bitwy nie interesowali się zbytnio tym, co pozostało na polu walki. Ofiarę po prostu porzucono.

Jednak w drugim przypadku sytuacja znacznie się zmieniła. Małpy zostały prawie w całości zjedzone przez samicę szympansa. Samce wciąż nie wykazywały zbyt dużego zainteresowania, ale mimo to, ciało w całości zostało zjedzone.

Zobacz także:  Polscy naukowcy odkryli gen powodujący ciężki przebieg COVID-19!

Członkowie stada, którzy są dość nisko w jego hierarchii, dokończyli to, co zaczęła samica. Wkrótce ciało zabitego goryla właściwie w całości zostało zjedzone przez wrogów.

Krwawa wojna u małp
unsplash.com

Małpy i krwawa wojna

Prymatolog (osoba zajmująca się badaniami nad ssakami naczelnymi) z Instututu Maxa Plancka, Tobias Deschner uważa, że krwawa wojna między szympansami i gorylami może trwać już dość długo, ale dopiero teraz mamy dowody, że faktycznie istnieje.

Podczas obserwacji małpy (szympansy) miały zaatakować młode goryle, które nie spodziewały się tego, co się wydarzyło. Żaden z dwojga młodych goryli nie przeżył, co najpewniej wynikało z tego, że w trakcie ucieczki matka je porzuciła.

Obecnie naukowcy zastanawiają się nad tym, co tak naprawdę mogło być przyczyną otwartego konfliktu, który w pewnym momencie przerodził się w krwawy i śmiertelny atak. Konieczne jest przeanalizowanie czynników, jakie doprowadziły do tak dużej eskalacji agresji.

Zobacz także:  Ile żyje mucha – cykl życia i najważniejsze fakty
Krwawa wojna u małp
unsplash.com

Wojna o pożywienie

Szukając przyczyn konfliktu od razu nasuwa się myśl, że najpewniej małpy walczyły o zasoby w postaci pożywienia. W lesie, w którym żyją, przez część roku występują owoce, którymi oba gatunki jednocześnie się żywią.

To właśnie z tego powodu mogło dojść do konfliktu na tle tego, do kogo powinny należeć owoce na danym obszarze lasu. Naukowcy mówią także o tym, że człowiek nie jest bez winy, jeśli chodzi o sytuację zwierząt w lasach Afryki.

Zmiany klimatyczne, do których prowadzą nasze działania, sprawiają, że obszar lasów jest coraz mniejszy, rośnie w nich również mniej owoców. Z tego powodu zwierzęta coraz częściej zaczynają mieć problem ze znalezieniem godnego do życia miejsca.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.