Teoria względności Alberta Einsteina zrewolucjonizowała świat, w którym żyjemy! Sprawiła, że to, co dotychczas było niezrozumiałe stało się jasne, oczywiste a nawet logiczne! Sama teoria mówi o tym, że prawa fizyki są wszędzie takie same – nie zmieniają się w zależności od układu, do którego chcemy je odnieść.
Teoria mówi także o tym, że prędkość światła jest zawsze taka sama. Oznacza to, że w próżni (w pustej przestrzeni) prędkość światła jest jednakowa dla wszystkich obserwatorów – niezależnie od kierunku światła czy prędkości, z jaką poruszają się źródła świata.
Sama teoria jest niezwykle ciekawa i wpłynęła na rozwój systemu nawigacji (GPS) czy badań w przestrzeni kosmicznej. Jej twórca, Einstein, jest uważany za geniusza. To również barwna postać, którą warto poznać nieco bliżej.

1. Małżeństwo z miłości do… nauki
Albert Einstein tak mocno kochał naukę, że nie tylko powstała dzięki temu teoria względności, ale i jego pierwsze małżeństwo! O co chodzi?
Okazuje się, że pierwszą żoną naukowca została Mileva Marić – kobieta, którą poznał na politechnice, czyli na dzisiejszym Szwajcarskim Instytucie Technologicznym.
Całe noce spędzali na rozmowach o fizyce, która była dla nich niezwykle pociągającą dziedziną nauki.

2. Oceny nie grają roli
Dla większości współczesnych ludzi Einstein, to niekwestionowany geniusz, mistrz i człowiek, który dał podwaliny współczesnej fizyce. Jednak nie zawsze był uznawany za osobę, która wiele osiągnie w dziedzinie nauki. Na studiach Albert nie należał bowiem do najwybitniejszych uczniów.
Miał najniższą średnią na roku i z trudem udawało mu się kończyć kolejne semestry. Dodatkowo, był jedną z nielicznych osób, którym po ukończeniu studiów nie zaproponowano pracy! Czy to oznacza, że nie warto się uczyć?
Nie! Z pewnością nie należy tak tego postrzegać. Teoria względności nie powstałaby, gdyby Einstein nie spędzał godzin, poznając zasady matematyki czy innych nauk ścisłych. Opanowanie podstawowej wiedzy pozwoliło mu na rozwój i stworzenie teorii.

3. Skromność mistrza
Albert Einstein uważał, że teoria względności nie powstała dlatego, że był geniuszem czy mistrzem w swojej dziedzinie. Był na tyle skromny, że uznał, że powstanie zasady względności, to efekt… jego spowolnionego rozwoju!
Zdaniem fizyka, każdy z nas w dzieciństwie rozmyślał nad czasem i przestrzenią. Z biegiem lat jednak dojrzeliśmy i porzuciliśmy tak abstrakcyjne myślenie.
Jednak Albert, w swoim własnym mniemaniu, miał rozwijać się na tyle wolno, że dopiero jako dorosły człowiek rozpoczął swoje rozmyślania. Ot co, źródłem teorii względności ,według jej autora, jest jego spowolniony rozwój!

4. Przełomowa praca
Warto wiedzieć, że teoria względności – jej podstawowe założenia – została przez Einsteina opublikowana, gdy ten miał zaledwie 26 lat.
Opublikował wówczas pracę pod tytułem Zur Elektrodynamik bewegter Korper, czyli O elektrodynamice poruszających się ciał.
Zmienił wówczas definicję czasu, określanego wcześniej jako czas absolutny, zdefiniował na nowo również przestrzeń.

5. Człowiek stulecia, zasłużony fizyk
Zasługi Einsteina z pewnością są ogromne i były wielokrotnie nagradzane – chociażby nagrodą Nobla, którą fizyk otrzymał za swoje osiągnięcia w 1921 roku. Nie był to jednak koniec jego sukcesów.
W 1999 roku, na łamach czasopisma naukowego Physics World (z ang. Świat fizyki), uznano Alberta Einsteina za największego fizyka w dotychczasowej historii.
Z kolei dwa lata później, w 2001 roku, tygodnik Time (z ang. Czas) uznał Einsteina za człowieka stulecia – to ogromne wyróżnienie, które pokazuje, jak wielkie dla ludzkości były jego dokonania.

6. Potomstwo Einsteina – nie tylko teoria względności
Ze swoją pierwszą żoną Albert Einstain doczekał się dwóch synów. Pierwszym z nich był Hans Albert. Urodził się około rok po ślubie.
Zrobił światowej sławy karierę w dziedzinie inżynierii hydraulicznej. Udowodnił tym samym, że geniusz stanowi swego rodzaju dziedziczone dobro.
Zaś drugi syn Einsteina przyszedł na świat kilka lat później. Nie mamy zbyt wielu informacji na jego temat. Wiemy jednak, że zmagał się ze schizofrenią (chorobą psychiczną).

7. Miłosne zawirowania fizyka
Wiemy, że Albert z pewnością kochał fizykę, czego dowodem jest teoria względności. Co do jego uczuć, kierowanych do kobiet, nie możemy mieć podobnej pewności – jego życie pełne było bowiem zawirowań.
W 1919 roku rozwiódł się ze swoją pierwszą żoną. Przyznał się jednocześnie do tego, że ją zdradzał. Nie pozostał jednak długo bez partnerki. Wkrótce ponownie się ożenił – z Elsą Löwenthal.
Jednak i w tym wypadku jego miłość była dość specyficzna. Co prawda nie dzielił już z partnerką tak dużej miłości do nauki, ale przyznał, że chętniej ożeniłby się z jej dwudziestoletnią córką niż z nią samą. Mistrz komplementów i wyczucia, prawda?

8. Maniery w parze z brakiem wyczucia
Druga żona Alberta Einsteina bardzo starała się o to, by w towarzystwie postrzegano ją jako kobietę niezwykle elegancką, szykowną i zaznajomioną z manierami.
Niestety, po dłuższej obserwacji dało się dostrzec, że jest to jedynie gra pozorów. W towarzystwie krążyła anegdota o tym, jak pewnego razu jej wyniosłosć ją zgubiła.
Uważała się za osobę na tyle obytą w świecie, że wiedziała, co wypada a co nie. Cóż, z tego tytułu pewnego razu zjadła kwiaty – służące do dekoracji – ponieważ była pewna, że to wystawne jedzenie…

9. Miał pójść w prawo, wybrał… fizykę
Rodzice Alberta Einsteina marzyli o tym, by ten został prawnikiem. W ich ocenie była to praca, która zapewniłaby mu zarówno dobrobyt, jak i prestiż oraz uznanie w społeczeństwie.
Młody mężczyzna miał jednak zupełnie inny plan na siebie. Mimo protestu rodziców, zachęcany przez swojego wuja, wybrał nauki ścisłe.
Z pewnością możemy być wdzięczni za ten wybór – dzięki niemu powstała teoria względności! Czasem lepiej postawić na swoim i słuchać własnej intuicji a nie rad rodziców!

10. Żydowskie pochodzenie
Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Einstein był człowiekiem żydowskiego pochodzenia. Podczas swojej kariery otrzymał obywatelstwo niemieckie – nie mógł jednak zbyt długo się nim cieszyć.
Gdy naziści doszli do władzy musiał uciekać z kraju. W przeciwnym razie mógłby nie przeżyć okresu wojny. Dla Niemców nie liczyły się bowiem zasługi, badania naukowe czy pracowitość.
Żydowskie pochodzenie skreślało człowieka bez względu na to, jak wiele zrobił dla świata i nauki. Naziści z zapałem palili książki Einsteina, jak i innych badaczy o żydowskich korzeniach.

11. Teoria względności – wątpliwości
Teoria względności, to z pewnością majstersztyk w dziedzinie prac naukowych z obszaru fizyki. Budzi jednak sporo kontrowersji i wątpliwości.
Nie chodzi o zawartą w niej wiedzę a to, kto jest jej autorem. Przez wiele lat zasługi za pracę naukową bezapelacyjnie przypisywano Einsteinowi. Obecnie mówi się coraz więcej o tym, że współautorką owych prac mogła być jego pierwsza żona – Milevy.
Naukowiec często mówił, że podziwia jej inteligencję a w listach, jakie do siebie pisali możemy przeczytać o świętowaniu sukcesu, wieńczącego ich wspólną pracę.

12. Nagroda Nobla – nie za główne osiągnięcie
Einstein jest kojarzony przede wszystkim z tego, że teoria względności powstała dzięki niemu.
Jednak swoją najbardziej prestiżową nagrodę – nagrodę Nobla – odebrał za coś zupełnie innego.
Otrzymał ją bowiem za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Nigdy nie chwalił się nagrodą i nie odebrał jej osobiście.

13. Zwolennik broni atomowej
Przed rozpoczęciem II Wojny Światowej Albert Einstein był zadeklarowanym pacyfistą, czyli osobą potępiającą jakiekolwiek działania zbrojne, wojenne, dążącą do pokoju.
Kiedy jednak wybuchła wojna, jego nastawienie całkowicie się zmieniło. Gdy zobaczył rozmiar krzywd i zniszczeń, jakie powodowała uznał, że nie może tak być.
Od tego czasu był ogromnym zwolennikiem budowy broni atomowej i jej późniejszego wykorzystania na wypadek, gdyby zaszła taka konieczność.

14. Einstein i wiara w Boga
Albert Einstein w umiarkowany sposób interesował się postacią Boga. Nie rozważał jednak jego istnienia na gruncie teologicznym. Skupił się raczej na aspekcie naukowym, fizycznym.
Rozważał, czy Bóg posiadał jakąś określoną, metafizyczną motywację do tego, by móc stworzyć świat.
Naukowiec był również niezwykle zasmucony faktem, że mimo postępu naukowego, wielu ludzi wciąż ufa przesądom a nie badaczom, naukowcom.

15. Śmierć fizyka wszechczasów
Swego czasu naziści, nie mogący znieść faktu, że ktoś żydowskiego pochodzenia dokonuje tak wielkich odkryć naukowych, wyznaczyli nagrodę za uśmiercenie naukowca.
Okazało się jednak, że nikt jej nie otrzymał. Człowiek, dzięki któremu powstała teoria względności zmarł w wyniku nieleczonego tętniaka aorty.
Warto tutaj podkreślić, że Einstein nie uznawał żadnych zabiegów medycznych, nawet tych ratujących życie. Uważał, że są one niesmaczne.