w , ,

Ten chłopiec ma 12-centymetrowy ogon

Dziecko z ogonem.

Z informacji zamieszczonych w Journal of Pediatric Case Reports wynika, że w Brazylii urodziło się dziecko z ogonem! To nie żart – ogon jest prawdziwy, ma aż 12-centymetrów i jest zakończony czymś na kształt pompona, piłki ze skóry.

Podobne przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Dotychczas w medycynie opisano ich zaledwie kilkadziesiąt, dlatego teraz oczy wielu medyków są skierowane na chłopca. Co ciekawe, do porodu doszło stosunkowo wcześnie, bo chłopiec przyszedł na świat w 35 tygodniu ciąży.

Mimo, że to dosyć wcześnie, jego matka urodziła go za pomocą sił natury, bez komplikacji. Dziecko okazało się być zdrowe – ma jedynie żółtaczkę i… ogon!

Mama trzymająca noworodka.
unsplash.com

12-centymetrowy ogon

Lekarze mówią o tym, że po porodzie chłopca poddano wstępnej ocenie, z której wynikało, że posiada narząd, który jest niezwykle rzadko spotykany! Z jego ciałem był połączony włóknisto-sprężysty wyrostek, którego średnica w najszerszym miejscu wynosiła 4 centymetry.

Wyrostek był podtrzymywany przez 12-centymetrowy rdzeń z tkanki włóknistej, który był połączony z lewym odcinkiem przykręgosłupowo-lędźwiowym. Dziecko z ogonem właściwie niczym się nie różni od innych noworodków – poza witką, pokrytą skórą, która wyrasta z jego pleców!

Z niektórych źródeł wynika, że dotychczas odkryto jedynie 40 podobnych przypadków. Inne mówią o 66. Tak czy inaczej, sytuacja jest naprawdę niecodzienna i świadczy o tym, że mamy do czynienia z rzadkim medycznym zjawiskiem.

Zobacz także:  10 wskazówek jak być komunikatywnym - sprawdź, jak ułatwić sobie życie
Dziecko z ogonem.
parenting.pl

Ogony u ludzi

Ogony u ludzi dzieli się na dwa rodzaje: ogony właściwe i pseudo-ogony. Dziecko z ogonem typu pseudo-ogon czy ogon na niby rodzi się znacznie częściej, niż dziecko z ogonem właściwym.

W takim wypadku ogon składa się z tkanki tłuszczowej lub chrzęstnej. Ogon właściwy ma znacznie bardziej skomplikowaną budowę – składa się między innymi z włókien nerwowych i mięśniowych czy naczyń krwionośnych.

Zobacz także:  Jem kasze i chudnę – jak kasze wspierają odchudzanie?

Ogon właściwy pojawia się u zarodka między 4 a 8 tygodniem ciąży. Około 12 tygodnia ciąży ogon zostaje wchłonięty przez resztę ciała embrionu. W tym momencie ogon jest dosyć spory, ponieważ stanowi aż 1/6 długości ciała zarodka.

Lekarze podczas operacji.
unsplash.com

Ogonowe zawirowania genetyczne

Medycy podkreślają, że niekiedy zdarza się sytuacja, w której organizm nie wchłania wykształconego ogon – wówczas rodzi się dziecko z ogonem właściwym. Pojawienie się ogona może się jednak wiązać z wieloma poważnymi wadami kręgosłupa.

Zobacz także:  Twoje zdenerwowanie powoduje stres u psa

Należy do nich między innymi rozszczep kręgosłupa, dlatego ważne jest bardzo dokładne zbadanie noworodka przed podjęciem dalszych decyzji związanych z postępowaniem wobec organu. Zespół pediatrów i chirurgów z Brazylii miał więc bardzo poważne zadanie.

Wczesne zdiagnozowanie potencjalnych wad jest kluczowe dla dalszego rokowania. Im wcześniej dana wada zostanie wykryta, tym większe są szanse na to, że w organizmie dziecka nie dojdzie do uszkodzeń układu neurologicznego.

Zobacz także:  Światowej sławy fizyk ostrzega: próby kontaktu z obcymi to fatalny pomysł. „Nie znamy ich intencji”
Sala operacyjna.
unsplash.com

Wyniki badań

Po przeprowadzaniu dokładnych badań okazało się, że dziecko z ogonem nie zmaga się z żadnymi ukrytymi wadami, które powodowałyby ból, dyskomfort czy były zagrożeniem dla jego zdrowia i życia.

Możliwe było więc przystąpienie do operacji, której celem było usunięcie zbędnego narządu. Oszacowano, że ryzyko pojawianie się jakichkolwiek komplikacji jest bardzo niskie. Ogon usunięto a następnie poddano bardzo dokładnym analizom, które miały pokazać, z czego się składał.

Zobacz także:  Ile kalorii jest w jabłku? Sprawdź wartość odżywczą tego popularnego owocu

Okazało się, że ludzki ogon tworzy przede wszystkim tkanka mięśniowa, tłuszczowa oraz nerwowa. Był także silnie ukrwionym organem, ponieważ zawierał liczne naczynia krwionośne. Następnie lekarze zaczęli się zastanawiać, co sprawiło, że chłopiec urodził się z ogonem.

Kobieta w ciąży.
unsplash.com

Przebieg ciąży

Choć lekarze nie są w stanie jednoznacznie określić powodu, dla którego dziecko z ogonem przyszło na świat akurat w ich szpitalu, to podsuwają teorię o tym, że mógł mieć na to wpływ przebieg ciąży.

W jej trakcie matka chłopca z powodu infekcji układu moczowego przyjmowała cefalosporynę – antybiotyk, który ma wyjątkowo szeroki zakres działania. Dodatkowo kobieta nie rzuciła palenia na czas ciąży. Wypalała mniej więcej 10 papierosów każdego dnia.

Część lekarzy mówi jednak o tym, że przyczyną anomalii była niewytłumaczalna ekspresja genów, do której doszło w okresie embrionalnym. Nie są w stanie znaleźć jej przyczyny, ale najpewniej za powstanie ogona odpowiada bliżej nieokreślona mutacja.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.