w ,

Chiński Nowy Rok – barwna tradycja i huczne wydarzenie

Lampiony na suficie.

W Polsce Nowy Rok kojarzymy przede wszystkim z nocą, która go poprzedza. Sylwester jest obchodzony bardzo hucznie. Muzyka, taniec, śpiew, szampan i mnóstwo fajerwerków.

Chiński Nowy Rok znacznie różni się od tego, co znamy! Wówczas mieszkańcy Chin oraz ich goście wychodzą na ulicę, by podziwiać tysiące świateł na niebie w otoczeniu… smoków! I to tych, które zupełnie nie są podobne do Smoka Wawelskiego!

Są kolorowe, zwinne, wykonane także z papieru i można podziwiać je godzinami. Wszystkiemu towarzyszy również sakralny charakter, ponieważ mieszkańcy tamtego regionu pertraktują z duchami w sprawie tego, co spotka ich w nadchodzącym roku!

Poznaj noworoczne tradycje z samego serca Azji i zobacz, jak bardzo mogą różnić się kulturowe te same wydarzenia na dwóch różnych kontynentach. Odległość powoduje duże różnice w podejściu do wielu kwestii. I ta różnorodność jest nie tylko niezwykła, ale i piękna!

Karnawałowo ozdobione dłonie, które się chwytają.
unsplash.com

Chiński Nowy Rok – Święto Wiosny

W Chinach Nowy Rok nie wypada wcale ostatniego dnia grudnia tak, jak w Polsce. Do określenia jego daty nie stosuje się bowiem kalendarza gregoriańskiego, a bierze się pod uwagę Fazy Księżyca.

Przykładowo, w 2020 roku Chiński Nowy Rok przypadł na dzień 25. stycznia. W nadchodzącym roku Nowy Rok w Chinach przypadnie na dzień 12. lutego. To ponad trzy tygodnie później niż u nas!

Zobacz także:  Ta pięciolatka urodziła dziecko - niesamowita historia Liny Mediny

Same obchody nie trwają 2 dni, jak u nas – Sylwester i Nowy Rok – a aż 15 dni! W ich trakcie odbywają się huczne, barwne parady, które przypominają karnawał w Rio de Janeiro pod względem rozmachu. Są jednak o wiele bardziej baśniowe, oryginalnie i niespotykane w żadnym innym miejscu.

Graffiti jednego z chińskich znaków zodiaku - świnia.
unsplash.com

Nowy Rok pod znakiem zodiaku i horoskopów

W naszym kraju coraz więcej uwagi zaczyna się poświęcać astrologii, znakom zodiaku i temu, jaki mają wpływ nie tylko na naszą osobowość, ale i na zdarzenia, które nas spotykają każdego dnia.

Chiński Nowy Rok opiera się właśnie na nich! Każdy rok ma przypisany jeden ze znaków, który cechuje się określonymi oznaczeniami, które mają wpływać na to, co spotka nas w nadchodzących miesiącach.

Zobacz także:  Pies w łóżku? Czy powinno się spać z psem?

Przykładowo, rok 2020 był poświęcony znakowi Szczura. Osoby, które zostały urodzone w Roku Szczura są otwarte i empatyczne, jednak często bywają niezrozumiane. Takie osoby są silne, zdeterminowane i chętnie demonstrują swoje zdanie.

Z kolei nadchodzący rok będzie Rokiem Bawołu. Osoby, urodzone w tym roku są silne, pracowite i zdeterminowane. Sukces osiągają ciężką pracą. Osoby spod znaku Bawoła są powolne i rozważne, a przy tym godne zaufania.

Figura chińskiego bożka.
unsplash.com

Chiński Nowy Rok – wymiar sakralny

W naszym kraju Nowy Rok nie jest szczególnie łączony z religią. Choć wierzący w tym dniu chętnie zawierzają losy swoje oraz swoich rodzin Bogu. Chińczycy tego dnia mają ogromną misję.

Jest nią walka ze złymi duchami. Mają one ogromne znaczenie w pierwszych dniach roku. Chińczycy robią wszystko, by się ich wyprzeć. Z tego względu, tuż przed Nowym Rokiem dokładnie sprzątają swoje domostwa. Kurz, wymiatany w Nowy Roku ma bowiem umożliwiać utratę członka rodziny w kolejnym roku.

Chiński Nowy Rok, to także czas podsumowania dobrych i złych uczynków z ubiegłego roku. Jedno z bóstw ma przygotowywać na ten temat raport, by dostarczyć go później najwyższemu chińskiemu bóstwu, czyli Nefrytowemu Cesarzowi.

Zobacz także:  Jeden akumulator dla całego domu

Aby zjednać sobie łaskę od bogów, Chińczycy chętnie palą wonne kadzidła i składają bogom w ofierze nawet banknoty.

Figura chińskiego bożka.
unsplash.com

Rola szczęścia w Nowym Roku

Szczęście odgrywa ogromną rolę w życiu Chińczyków. Jest ona tak znacząca, że w dniu Nowego Roku odradza się mycie włosów, aby nie spłukać z nich nowo otrzymanej dawki szczęścia.

Nie należy także wchodzić w Chiński Nowy Rok z długami. Jest to bowiem utożsamiane z utratą honoru. W kolejny rok powinno się wejść z czystym kontem oraz czystym sumieniem.

Aby zapewnić sobie szczęśliwą i pełną dostatku przyszłość, Chińczycy obdarowują się czerwonymi kopertami, w które zapakowane są drobne pieniądze. Czerwony, to kolor radości, mający podkreślać charakter tego dnia.

W Nowy Rok tematy takie, jak śmierć, choroba, głód i wszystko, co wiąże się z negatywnymi uczuciami, są zakazane. Mają odbierać poczucie szczęścia i szansę na nie w kolejnym roku.

Zobacz także:  Rekord promili w Polsce – najwyższy zmierzony poziom alkoholu we krwi
Kobieta, świętująca Nowy Rok wraz z synem.
unsplash.com

Chiński Nowy Rok – etapy świętowania

W Nowym Roku w Chinach możemy wyróżnić dwa etapy świętowanie. Znacznie się one od siebie różnią i rozciągają się na 15 dni – dzięki temu okres celebracji jest naprawdę długi i dodaje energii na cały rok działania.

Pierwszy etap, to skromne świętowanie w gronie rodziny. Wówczas Chińczycy odwiedzają rodzinę, znajomych, odprawiają w domu religijne rytuały. Ulicę są wówczas raczej puste, większość miejsc w kraju jest zamknięta.

Chiński Nowy Rok staje się barwny dopiero w drugim etapie. Wówczas Chińczycy wychodzą na ulicę, wspólnie tańczą, śpiewają. Puszczają głośne fajerwerki, które wzbudzają radość zarówno tamtejszych mieszkańców, jak i gości.

Zobacz także:  Masowe zatrucia u dzieci
Chiński smok na ulicach.
unsplash.com

Postać smoka w Chińskim Nowym Roku

Smok jest bardzo znaczącą postacią, jeśli chodzi o Chiński Nowy Rok. Jego podobizny poruszają się wówczas swobodnie po przestrzeni ulicznej, wzbudzając radość i zachwyt nad ich wyglądem.

Postać smoka wywodzi się z chińskiej legendy, według której smok miał nawiedzać jedną z wiosek i pożerać jej mieszkańców. Pewnego razu ci postanowili stawić mu czoła. Uderzali w gongi, robiąc hałas, palili ogniska i krzyczeli.

Zobacz także:  Ta gra manipuluje naszymi zmysłami

Wówczas smok zaczął uciekać w popłochu, jednak nie udało mu się zbiec. Został pokonany siłą współpracy i jedności. Na pamiątkę tego dnia puszcza się fajerwerki i ogląda smocze figury.

Kobieta, trzymająca mandarynki w dłoniach.
unsplash.com

Symboliczny wymiar jedzenia

Jedzenie również nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o szczęście. Serwuje się tradycyjne potrawy, w określony sposób. Przykładowo, w dniu Nowego Roku należy zjeść rybę, która ma ogon i głowę. Ma to symbolizować zarówno dobry początek, jak i koniec.

Odwrócenie ryby może przynieść nieszczęście! Chiński Nowy rok, to także długi makaron, mający zapewnić długie życie. Jednak, aby tak się stało, nie wolno go przerwać! To symbolizuje nieszczęście.

Na świątecznym stole nie może także zabraknąć sajgonek, symbolizujących fortunę oraz mandarynek czy pomarańczy – symboli bogactwa i dostatku. Ważne są także ryżowe kuleczki na słodko – symbol harmonii i zgody.

Lampiony.
unsplash.com

Zakończenie obchodów święta Nowego Roku

Chiński Nowy Rok kończy się Świętem Latarni. W tym dniu w Chinach przygotowywane są miliony różnego rodzaju lampionów. Mają one przeróżne kształty i materiały, wykorzystane do ich powstania.

Światło z latarni ma oświetlać drogę zmarłym przodkom, przybywającym w odwiedziny. Dzięki niemu, dobre duchy będą mogły znaleźć drogę, którą chcą podążać i przyniosą Chińczykom szczęście w Nowym Roku.

Tego dnia na ulicach miast odbywają się również huczne widowiska, miasta są niezwykle rozświetlone i widowiskowo ozdobione. To idealny czas na podróż do Chin!

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.