w , ,

Dziedziczna wrażliwość Polaków

Dłonie próbujące się chwycić.

Poszczególne kraje znacznie różnią się między sobą pod wieloma względami. Dominują w nich różne wzorce kulturowe. W danym kraju coś może być akceptowane, a w innym wrażliwość na daną kwestię może budzić niechęć.

Tak jest choćby w przypadku przemocy wobec uczniów. W Polsce czy generalnie w Europie tego rodzaju zachowania są niedopuszczalna i karane przez prawo. Z kolei w Japonii nauczyciel ma prawo uderzyć ucznia.

Nie spotka się to ani ze sprzeciwem z jego strony, ani ze strony innych uczniów, rodziców czy też prawa. Naukowcy z Uniwersytetu w Lejdzie postanowili zbadać, jak nasza wrażliwość ma się do narodowości – wyniki mogą Cię zaskoczyć!

Społeczeństwo o zachodzie słońca.
unsplash.com

Czym jest wrażliwość społeczna

Mianem wrażliwości społecznej określa się rozumienie potrzeb, jakie mają ludzie wokół nas. Nie chodzi jedynie o to, czego inni mogą potrzebować w tym momencie, w danej chwili. Chodzi także o potrzeby przyszłe, ewentualne.

Wrażliwość społeczna jest podstawą funkcjonowania społeczności na całym świecie. Chodzi o to, by wzajemnie nie utrudniać sobie życia i postępować tak, by czynić dobrze dla siebie, ludzi wokół i przyszłych pokoleń.

Prospołecznościowe zachowania takie, jak dbanie o środowisko, segregacja śmieci, dbanie o czystość w lasach czy dostosowywanie budynków do potrzeb kobiet z dziećmi i osób niepełnosprawnych – to wszystko czyny, które świadczą o wrażliwości.

Zobacz także:  Najstraszniejsze miejsca na świecie
Dłoń wyciągnięta w kierunku słońca.
unsplash.com

Polska wrażliwość

Zdaniem naukowców, wrażliwość w każdym kraju jest postrzegana nieco inaczej. Dla jednych wspomniane zachowania są drobnymi gestami dobroci, dla innych czymś niewykonalnym, czego po prostu nie chcą zrobić.

Jeśli przyjrzymy się temu, jak nasi rodacy wypadli w rankingu, to okaże się, że nie jesteśmy zbyt przychylnie nastawieni względem siebie, a nasza wrażliwość społeczna jest dosyć mocno uśpiona.

Zobacz także:  Weź skórkę od banana i potrzyj nią o zęby - zobacz co się stanie

Plasujemy się daleko za Japończykami, Austriakami czy Meksykanami, którzy stoją na czele rankingu. Mało tego, nie znajdujemy się nawet w pierwszej dziesiątce. Na czym polegał eksperyment, w którym tak źle wypadliśmy?

Mężczyzna z samoprzylepnymi karteczkami na twarzy.
unsplash.com

Przebieg badań

Aby zbadać wrażliwość mieszkańców poszczególnych krajów, naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym badani mieli dokonać wyboru dobra. Od początku wiedzieli, że to, co wybiorą na stałe zniknie z puli wyboru i ograniczy możliwości innych.

Mieli do wyboru między innymi jabłka. Trzy z nich były czerwone, jedno zielone. Jeśli wybraliby zielone, to od razu pozbawiliby wyboru pozostałych uczestników badania. Okazuje się, że informacja o tym nie dla każdego oznaczała to samo.

Zobacz także:  10 trików, wzmacniających odporność

Niektórzy nie chcieli pozbawiać innych wyboru, stawiać ich od razu w gorszej sytuacji. Jednak byli również tacy, dla których najważniejszy był ich komfort, więc nie liczyli się z innymi. To, co miało dziać się później nie miało znaczenia.

Zobacz także:  Jaka jest najlepsza aplikacja do biegania? TOP10
Analiza statystyk.
unsplash.com

Wyniki badań

Wyniki badań pokazały, że wrażliwość społeczna ma największe znaczenie dla mieszkańców Japonii. Aż 72% badanych osób z tego kraju brało pod uwagę potrzeby innych ludzi. Blisko nich uplasowali się także Austriacy i Meksykanie.

70% z nich wzięło pod uwagę fakt, że ich wybór będzie ograniczeniem dla kolejnych badanych. Następni w rankingu byli Izraelici, Czesi, Szwajcarzy, Holendrzy, Singapurczycy, Hiszpanie oraz Niemcy.

U tych ostatnich 63% ludzi pomyślało o tym, by za sprawą swojego wyboru nie ograniczyć go innym. Jak widać, w pierwszej dziesiątce rankingu nie ma żadnej wzmianki o Polakach. Okazuje się, że nie jesteśmy zbyt empatyczni i bardziej dbamy o siebie samych, niż o innych.

Zobacz także:  51-latka została surogatką dla swojej córki i jej męża
Samotny mężczyzna w mieście.
unsplash.com

Polska zajęła 19. lokatę

W badaniu wzięło udział 31 krajów, a Polska zajęła 19. miejsce. Jedynie dla mieszkańców 12 pozostałych krajów wrażliwość ma mniejsze znaczenie, niż dla Polaków. W rankingu za nami znaleźli się Amerykanie czy Argentyńczycy.

Badanie wykazało także korelację między dbaniem o środowisko, a dbaniem o innych ludzi. Okazało się, że jeśli w jakimś kraju zauważalne jest wspólne dbanie o Planetę, to faktycznie jego mieszkańcy bardziej dbają o siebie nawzajem.

Zobacz także:  Szybkie ciasto z 4 składników – najprostszy przepis na deser

Najpewniej jest to związane ze zdecydowanie zwiększoną odpowiedzialnością społeczną, świadomością wartości relacji społecznych i myśleniem o tym, co zostawimy po sobie dla przyszłych pokoleń.

Rozmawiające kobiety.
unsplash.com

Polacy są nieufni

Zdaniem badaczy, na naszą wrażliwość wpływa także poziom zaufania do innych. Z badań socjologicznych wynika, że u Polaków jest on wyjątkowo niski. Nie ufamy sobie nawzajem czy imigrantom z innych krajów.

Na poziom ufności ma z kolei wpływać poziom wykształcenia czy stan majątkowy. Naukowcy mają aktualnie zająć się bliższym poznaniem zjawiska nieufności nie tylko w kontekście samej wrażliwości, ale także choćby w temacie migracji.

Polacy są wyjątkowo negatywnie nastawienie do imigrantów z innych krajów, co częściowo jest uwarunkowane tym, że im nie ufają. Teraz badacze z dziedziny stosunków międzynarodowych będą sprawdzać, skąd wzięła się ta nieufność i co możemy z nią zrobić.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.