Rośliny to w ostatnich latach niemal nieodłączny element wystroju naszych wnętrz. Wszyscy lubimy spędzać czas w otoczeniu żywych roślin. Co jednak zrobić, by rośliny rosły piękne i zdrowe? Uprawa roślin wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać.
Nie zawsze podlewanie i przesadzanie wystarczy. Przy pielęgnacji roślin możemy bowiem napotkać kilka problemów. Sprawdź, jakie są sposoby na długie życie Twoich roślin.
Jak przedłużyć życie roślinom?
1. Właściwe podlewanie

Jeśli mamy kilka gatunków roślin w domu, powinniśmy pamiętać, że różne gatunki mają różne wymagania co do podlewania i wilgotności podłoża. Częstotliwość podlewania zależy też od innych czynników. Należy do nich użyte podłoże czy poziom wilgotności w pomieszczeniu. W zbitej ziemi oraz przy wysokiej wilgotności podłoże przesycha wolniej.
Jeśli chcesz, by roślina była zdrowa, to lepiej skontroluj ziemię przed podlaniem, by jej nie przesuszyć ani nie przelać. Błędem jest podlewanie wszystkich roślin w tym samym czasie, ponieważ, np. sukulenty potrzebują znacznie mniej wody niż rośliny marantowate. Przelanie rośliny nieraz skutkuje pojawieniem się choroby grzybowej.
2. Przesadzanie

Uprawiając rośliny w domu, nie możemy zapomnieć o przesadzaniu. Zazwyczaj rośliny przesadza się do nowej ziemi co roku, wiosną. Stara ziemia staje się niekiedy jałowa i pozbawiona substancji, potrzebnych roślinie do prawidłowego wzrostu. Rośliny przesadzamy do doniczki o rozmiar większej, jeśli dostrzeżemy duży przyrost korzeni.
Trzeba tu też pamiętać o tym, że niektóre rośliny lubią ciasne doniczki – wtedy rosną lepiej, a niektóre mogą mieć „więcej luzu” w korzeniach. W niektórych przypadkach możemy też przesadzić rośliny tuż po ich zakupie, ponieważ zdarza się, że ziemia produkcyjna nie zawsze jest najwyższej jakości.
3. Mycie roślin

By rośliny żyły długo, należy też co jakiś czas oczyszczać liście z kurzu. Jest to niezbędne, by mogły prawidłowo przeprowadzać proces fotosyntezy. Latem możemy wystawić niektóre rośliny na deszcz, by je umyć. Jest to szczególnie przydatne, np. przy palmach, które mają dużo gęstych i małych liści, które trudno umyć szmatką.
Jeśli nie ma deszczowej pogody, wstawmy rośliny pod prysznic. Delikatny prysznic, letnią wodą zadziała podobnie jak deszcz.
4. Przycinanie

Niektóre gatunki roślin lubią przycinanie. Są to, np fikusy, które dzięki przycinaniu rozgałęziają się i lepiej rosną. Rośliny powinniśmy oczyszczać też z uschniętych i chorych liści. W tym celu używajmy zawsze czystego, odkażonego sekatora, ponieważ w innym wypadku możemy przenieść choroby z jednej rośliny na drugą.
Regularne przycinanie i zagęszczanie sprawdza się szczególnie u starszych, dużych roślin. Czy znasz pojęcie bonsai? Bonsai to tak naprawdę właśnie sztuka przycinania roślin, do której używa się, np. fikusa ginseng.
5. Ochrona przed szkodnikami

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale nasze rośliny mogą być zaatakowane przez różne szkodniki. Czasami przynosimy je ze sobą z zewnątrz, czasami roślina może być dotknięta chorobami, jeśli nie ma zapewnionych odpowiednich warunków i jest osłabiona. Rośliny zazwyczaj dają znać, że są zaatakowane, np. żółkną lub zasychają im liście. Najczęściej spotykane szkodniki to przędziorki, mszyce, tarczniki, wełnowce, ziemiórki czy wciornastki.
Walczy się z nimi na różne sposoby, najpierw można próbować naturalnymi metodami, jednak często konieczne okazuje się być wprowadzenie środków chemicznych ochrony roślin. By tego uniknąć, sprawdzajmy rośliny po zakupie i kontrolujmy je regularnie. Zaatakowana roślina, pozostawiona sama sobie, może umrzeć w krótkim czasie.
6. Zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza

Wiele roślin egzotycznych wymaga wysokiej wilgotności powietrza, podczas gdy w naszych domach wilgotność może sięgać jedynie ok. 40 %. Jeśli zasychają końcówki liści naszych roślin domowych, to częsty znak, że brakuje im wilgoci w powietrzu. Bardzo wysokiej wilgotności wymaga, np. paproć, którą tak trudno utrzymać przy życiu.
By podnieść wilgotność powietrza w pomieszczeniu stosuje się, np. naczynia z wodą lub nawilżacze powietrza. Najlepszy jest nawilżacz ewaporacyjny, bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Dzięki niemu wilgotność może zwiększyć się aż o ok. 30%.