Jesienne kolacje znacznie różnią się od tych, które spożywamy latem. Nie chodzi już o to, by zjeść coś lekkiego i najlepiej zimnego, co nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Gdy pogoda za oknem się zmienia, mamy więcej wolnych chwil, niż w upalne dni.
W końcu jest już za zimno, by spędzać wieczory przy grillu czy na pracach ogrodowych. Zamiast tego wolimy napić się ciepłej herbaty, zjeść coś smacznego, poczytać książkę czy obejrzeć film.
Czytaj także: Formy do pieczenia – poznaj ich rodzaje i zastosowanie
W związku z tym mamy dla Ciebie propozycje kilku smacznych dań, których przygotowanie będzie czystą przyjemnością. Każde z nich może być zarówno kolacją, jak i późnym obiadem dla całej rodziny.
Jesienne kolacje – tortille z pieczarkami
Generalnie tortille są kojarzone raczej z latem, ale ta propozycja idealnie nadaje się na jesienne kolacje! Potrzebujesz tortilli, pojedynczą pierś z kurczaka, około 400 g pieczarek, miód, musztardę, ser gorgonzola, cebulę, pomidora i sałatę.
Najpierw kroimy pieczarki oraz cebulę. Następnie podsmażamy je na masełku. Kurczaka kroimy w cienkie paski, obtaczamy w ulubionych przyprawach i podsmażamy. Łączymy miód i musztardę w proporcjach 1:1, czyli łyżka miodu na łyżkę musztardy.
Tak powstanie nasz sos do tortilli. Następnie smarujemy placek naszym sosem, nakładamy na jego całość sałatę, posiekane pomidory i jeszcze ciepłe pieczarki oraz mięso. Całość zwijamy, owijamy w folię i wkładamy na 10 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i gotowe!
Leczo z dynią i batatami
Leczo to danie, którego nie mogło zabraknąć na tej liście! Tym razem będziesz mógł je przygotować w mało tradycyjnym wydaniu. Potrzebujesz około 300 g batatów, 300 g dyni, 400 g piersi z kurczaka, 2 pomidorów, cebuli, 2 papryk i papryki wędzonej.
Wszystkie warzywa kroimy w sporą kostkę i podsmażamy na niewielkiej ilości oleju. Ważne jest to, by najpierw podsmażyć bataty i dynię, ponieważ to one są najtwardsze. Kurczaka obtaczamy w wędzonej papryce i również podsmażamy.
Następnie wszystko umieszczamy razem w garnku i zalewamy 300 mililitrami wody. Gotujemy około 30 minut i gotowe! Całość doprawiamy jeszcze do smaku solą, pieprzem, ostrą papryką i cynamonem. Jesienne kolacje tego typu możemy od razu przygotować na kilka dni.
Tarta z mięsem i warzywami
Najpierw przygotowujemy kruche ciasto na tartę (forma powinna mieć 22-24 cm średnicy). W tym celu zagniatamy 200 g mąki, 100 g masła, 1 jajko, pół łyżeczki soli i łyżkę śmietany. Całość wkładamy do lodówki na około 30-40 minut.
W tym czasie przygotowujemy nadzienie do naszej tarty. Potrzebujemy 400 g mięsa mielonego, 150 mililitrów passaty pomidorowej, 200 g pieczarek, 1 cebuli, 1 papryki oraz 200 g cukinii. Mięso podsmażamy z odrobiną soli i pieprzu.
Następnie to samo robimy z warzywami. Łączymy je z mięsem, zalewamy passatą i redukujemy sos. Wykładamy 2/3 ciasta na formę i pieczemy je 15 minut w temperaturze 180 stopni. Następnie dodajemy farsz, na wierzch kruszymy resztę ciasta i wkładamy do piekarnika na 15 minut. Gotowe!
Drożdżówka z serem i kakao
Jesienne kolacje nie zawsze muszą być podawane na słono! Ta słodka propozycja idealnie sprawdzi się z ciepłą zimową herbatą czy z mlekiem. Ciasto pieczemy w keksówce o długości około 36 centymetrów lub w dwóch krótszych.
Najpierw przygotowujemy zaczyna: 20 dag drożdży łączymy z połową szklanki mleka, łyżeczką cukru i 2 łyżkami mleka. Po 15 minutach zaczyn dodajemy do 2 szklanek mąki, 2 jajek, połowy szklanki cukru pudru, 80 gramów oleju i szczypty soli.
Zagniatamy ciasto i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia. W tym czasie przygotowujemy ser: 400 g twarogu półtłustego łączymy z jednym budyniem i 8 łyżkami cukru pudru.
Wykonanie drożdżówki
Całość zagniatamy widelcem. Warto mieć na uwadze, że twaróg chudy nie sprawdzi się w tego rodzaju wypiekach. Będzie za słuchy. Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na prostokąt. Powinno mieć grubość około 1-1,5 centymetra.
Smarujemy je twarogiem i posypujemy kakao. Jego ilość zależy od tego, jak intensywny czekoladowy smak chcemy osiągnąć. Całość zwijamy w rulon, który następnie przecinamy wzdłuż, ale końcówki nie rozcinamy.
Następnie jeden kawałek przeplatamy przez drugi tak, jak byśmy robili coś podobnego do chałki. Pieczemy 45 minut w 180 stopniach.
Paszteciki z mięsem mielonym i szpinakiem
Jesienne kolacje takie jak ta idealnie sprawdzą się podczas rodzinnej imprezy czy spotkania ze znajomymi! Do przygotowania pasztecików potrzebujemy 1 rolki ciasta francuskiego – wyjdzie nam z niej około 12 pasztecików.
Do tego 250 g mięsa mielonego, 200 g mrożonego szpinaku, ząbek czosnku, oliwa. Mięso mielone podsmażamy z ulubionymi przyprawami. Na osobnej patelni przygotowujemy szpinak. Podsmażamy go z czosnkiem, na oliwie.
Gdy uda nam się zredukować wodę – zarówno w mięsie, jak i w szpinaku – to łączymy oba składniki. Z ciasta wycinamy prostokąty. Nakładamy po sporej łyżce farszu do środka. Zlepiamy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 20 minut.
Rozgrzewająca zupa warzywna
Jesienią w Twojej kuchni nie może zabraknąć zupy warzywnej, która będzie rozgrzewająca i doda Ci odporności! Do jej przygotowania potrzebujesz 500 gramów dyni, kilku plasterków imbiru, jednej cebuli, 2 ząbków czosnku, 1 papryki, 2 marchwi, 6 pieczarek i 6 ziemniaków.
Przyda się także około 250 ml passaty pomidorowej oraz 500 ml bulionu warzywnego. Wszystkie warzywa kroimy w dosyć dużą kostkę i umieszczamy w naczyniu do gotowania z odrobiną oliwy. Podsmażamy je przez około 7 minut.
Po tym czasie zalewamy całość bulionem i gotujemy przez 20 minut. Dodajemy imbir, kilka goździków, paprykę wędzoną, trochę pieprzu i gotujemy kolejne 15 minut. Zalewamy całość pomidorowym sosem i gotowe – jesienne kolacje mogą być naprawdę lekkie i pożywne!
Żeberka w sosie miodowym z piekarnika
Żeberka to to danie, które zdecydowanie przyjemnie podawać na jesienne kolacje! Zwłaszcza, kiedy są w sosie miodowym. Potrzebujemy około 1 kg żeberek, 500 g ziemniaków, 1/2 cebuli oraz ząbka czosnku, 4 łyżek miodu i 4 łyżek oliwy.
Najpierw przygotowujemy marynatę do mięsa. Łączymy miód i oliwę. Dodajemy do nich 1,5 łyżeczki majeranku, pół łyżeczki soli, słodkiej papryki oraz pieprzu. Następnie marynatę wcieramy w mięso, które odstawiamy na kilka godzin do lodówki – im dłużej, tym lepiej.
Ziemniaki kroimy na ćwiartki, dodajemy do nich sól, pieprz i paprykę. Umieszczamy je w rękawie do pieczenia razem z mięsem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 90 minut. Będzie pysznie!