w , ,

Rosyjscy naukowcy ożywili organizmy sprzed lat

Wrotka.

Rosyjscy naukowcy przywrócili do życia organizmy, które przez 24 tysiące lat znajdowały się w wiecznej zmarzlinie na Syberii! Nazywają się wrotkami i są na tyle małe, że nie można ich dostrzec gołym okiem.

Są niemal przezroczystymi, wielokomórkowymi bezkręgowcami, które można oglądać jedynie pod mikroskopem. Mimo niewielkich rozmiarów są na tyle wytrzymałe, że były w stanie przetrwać w skrajnie niskich temperaturach kilkadziesiąt tysięcy lat.

Dotychczas uważano, że wrotki bez dostępu tlenu, pożywienia i zamrożone mogą przetrwać około 10 lat. Najnowsze odkrycia pokazują jednak, że mają możliwości na przetrwanie znacznie dłuższego czasu!

Naukowiec podczas pracy.
unsplash.com

Jak rosyjscy naukowcy pozyskali wrotki

Laboratorium Kriologii Gleby swoją działalność ukierunkowuje na pozyskiwanie próbek organizmów, które znajdują się w wiecznej zmarzlinie Syberii. W tym celu wykorzystują oni specjalne platformy wiertnicze.

Te pobierają najbardziej odległe fragmenty lodu i skał, które znajdują się na Arktyce. Dzięki temu mogą dokonywać niesamowitych i przełomowych odkryć. Niedawno okazało się, że wśród pobranych organizmów znajduje się nicień mający 30 tysięcy lat.

Rosyjscy naukowcy w odłamkach lodu znaleźli także fragment mchu i roślin, które następnie udało się ożywić w specjalistycznym laboratorium. Dzisiaj wiemy już, że do całego grona organizmów dołączyły wrotki.

Zobacz także:  Naukowcy odkryli zupełnie nowy gatunek żaby
Nowoczesny mikroskop.
unsplash.com

Rozmnażanie po przebudzeniu

Kiedy naukowcom udało się przywrócić wrotki do życia, te właściwie od razu zaczęły się rozmnażać poprzez proces klonalny. Stas Malavin z instytutu w Puszczino, który dokonał odkrycia podkreśla, że potwierdza ono zdolność wrotek do przetrwania w stanie, gdy ich organizm ma właściwie zatrzymany metabolizm.

W celu dokładnego zbadania, jak zachowują się wrotki w obliczu zamrażania, naukowcy postanowili zamrozić i rozmrozić kilkadziesiąt okazów tego gatunku. Rosyjscy naukowcy zauważyli, że wrotki wytrzymują cały proces.

Zobacz także:  15 powodów, dla których warto mieć zwierzęta domowe

Oznacza to, że organizmy te posiadają mechanizmy bądź narządy, które chronią organizm przed uszkodzeniami, które niska temperatura powoduje u ludzi czy u innych organizmów żywych.

Naukowiec przy mikroskopie.
unsplash.com

Dlaczego odkrycie jest tak przełomowe

Rosyjscy naukowcy dokonali przełomowego odkrycia, ponieważ wcześniej uważano, że w zmarzlinie mogły przetrwać jedynie organizmy jednokomórkowe, które mają wyjątkowo prostą budowę.

Wrotki udowodniły jednak, że jest zupełnie inaczej. Są to bowiem organizmy, które mają zarówno jelita, jak i mózg – są wielokomórkowe.

W związku z tym rodzi się pytanie, czy inne wielokomórkowe organizmy – w tym ludzie – również mogłyby przetrwać tysiące lat w czasie, gdy funkcje ich metabolizmu byłyby niesamowicie zwolnione?

Zobacz także:  Nawóz z bananów - naturalny ratunek dla roślin
Praca na nowoczesnym mikroskopie.
unsplash.com

Właściwości poza zasięgiem człowieka

Malavin podkreślił, że jak na razie ten proces jest zdecydowanie poza naszym zasięgiem. Odkrycie wrotek sprawiło jednak, że możemy mu się bliżej przyglądać, badać go i poznać jego dokładne mechanizmy.

W kolejnych etapach pracy rosyjscy naukowcy będą starali się ustalić, co sprawiło, że wrotkom udało się przetrwać oraz ile maksymalnie mogłyby przeżyć w zamrożonej postaci.

Kriokonserwacja, której potrafią dokonywać, stała się teraz obiektem badań wielu naukowców, którzy będą sprawdzać, jak radzą sobie z nią inne organizmy, które znajdą w odłamkach z Arktyki.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.