Najprawdopodobniej większości z nas operacja kojarzy się z czynnością medyczną, która jest konieczna do wykonania dla zachowania zdrowia lub życia pacjenta. Niewielu z nas myśli o niej w kategoriach ekologii, środowiska.
Okazuje się, że niesłusznie. Zdaniem naukowców pojedyncze operacje mogą być odpowiedzialne za produkcję takiej ilości dwutlenku węgla, jak na przykład lot samolotem! Każdy pojedynczy zabieg, to kilogramy śmieci.
Większość produktów używanych w medycynie ma bowiem jednorazowy charakter, który ma zapobiegać zakażeniom i być jak najbezpieczniejszy dla pacjenta. Okazuje się jednak, że niektóre szpitale działają bardziej ekologicznie i wciąż pozostają sterylne.

CO2 to nie tylko fabryki
Większość z nas myśli, że dwutlenek węgla jest produkowany jedynie przez fabryki, elektrownie czy środki transportu takie jak autobusy, samochody i samoloty. Prawda jest jednak taka, że każda dziedzina naszego życia wiąże się z produkcją CO2.
Wyjątkiem nie jest medycyna. Dr Jesse Gale z University of Otago w Wellington wyliczył, że w Nowej Zelandii sektor medyczny odpowiada za produkcję około 5% emisji gazów cieplarnianych tego kraju w skali roku. Mniej CO2 produkują w tym kraju samoloty!
Naukowcy postanowili sprawdzić, jak przykładowo na środowisko wpływa operacja zaćmy. Przyjrzano się ponad 140 operacjom tego rodzaju, które przeprowadzono w Wellington w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Wyniki były zaskakujące.

Jedna operacja to 150 kg gazów
Z wyliczeń wynika, że jedna operacja zaćmy jest odpowiedzialna za produkcję około 150 kilogramów gazów cieplarnianych. Tyle samo przypada mniej więcej na jednego pasażera, który bierze udział w około godzinnym locie.
Dalsze wyliczenia pozwoliły na stwierdzenie, że same operacje zaćmy w Nowej Zelandii przyczyniają się do wyprodukowania około 4,5 tysiąca ton dwutlenku węgla każdego roku. Jego redukcja jest niezwykle trudna do osiągnięcia.
Aby była możliwa musielibyśmy posadzić dodatkowo około 130 hektarów lasów. W czasach, gdy mimo sadzenia drzew, więcej z nich wciąż jest wycinanych, dokonanie podobnego czynu jest poza naszym zasięgiem.

Szpitale są nieekologiczne
Naukowcy podkreślają, że operacja czy zabieg medyczny i ich przebieg wskazują na to, że szpitale nie są ekologiczne. Wszystko wynika z procedur, które mają dbać o bezpieczeństwo pacjentów i sterylność szpitali.
W związku z tym wciąż produkujemy nowe opatrunki, sprzęty medyczne, artykuły higieniczne. Te muszą zostać następnie przetransportowane do szpitali, które najczęściej znajdują się w dużej odległości od fabryk. Pracownicy szpitali także emituję CO2, gdy próbują dotrzeć do pracy.
Dojazdy samochodami, ambulansy, transporty narządów – wszystko to emituje gazy cieplarniane. Okazuje się jednak, że niektóre kraje radzą sobie lepiej od innych w dbaniu o środowisko, co oznacza, że faktycznie jest to możliwe!

Indie są przykładem
Podczas, gdy operacja zaćmy w Nowej Zelandii wiąże się z produkcją około 150 kilogramów gazów cieplarnianych, w Indiach do jej wykonania produkuje się ich około 20 razy mniej! Naukowcy uważają, że ten kraj powinien być dla innych wzorem.
Lekarze z Indii zużywają mniej środków finansowych i wywierają znacznie mniej negatywny wpływ na środowisko, niż medycy z Polski czy ze Stanów Zjednoczonych. Wszystko dzięki temu, że sprzęt medyczny wykorzystuje się wielokrotnie.
Z kolei materiały, które nie nadają się do wielokrotnego użytku są powtórnie przetwarzane. Dr Gale uważa, że resorty zdrowia powinny wziąć przykład od lekarzy z Indii – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa może to być niezwykle korzystne i dla pacjentów, i dla środowiska, i dla budżetu szpitali!

Ustawa Zero Carbon
Przykład lekarzy z Indii będzie szczególnie ważny dla rządu Nowej Zelandii, który zobowiązał się ustawą, że do 2050 roku wypracuje zeroemisyjny system funkcjonowania państwa.
Oznacza to, że do 2050 roku szpitale, jak i inne sektory funkcjonowania państwa, gospodarki będą musiały przejść audyty, w których wykażą, że emisja gazów cieplarnianych została znacznie zmniejszona i zaplanowana przez rząd operacja zakończyła się powodzeniem.
Na początek ogromne znaczenie dla szpitali będą miały zmiany nie tylko w sposobie korzystania ze sprzętów medycznych, ale także w warunkach współprac między producentami, którzy będą musieli jak najbardziej świadomie działać w kontekście środowiska.