w , ,

Globalne ocieplenie – w Europie można uprawiać kawę

Owoce kawowca na krzaku.

Skutki globalnego ocieplenia z miesiąca na miesiąc wydają się być coraz bardziej przerażające. Na świecie robi się tak ciepło, że obecnie możliwe będzie uprawianie kawy na Sycylii, która znajduje się w Europie!

Dotychczas przez warunki naturalne, jakie panowały na Starym Kontynencie, niemożliwe było podejmowanie upraw tak egzotycznych gatunków, jak choćby kawowce. Rosnące temperatury sprawiają jednak, że wszystko się zmienia.

Na Sycylii po raz pierwszy kawowce wydały owoce. Choć może się wydawać, że to dobra wróżba, to jest wręcz przeciwnie. Oznacza to, że klimat całkowicie się zmienia i temperatury rosną. Niektórzy ludzie mogą mieć poważny problem…

Termometr w domu.
unsplash.com

Skutki globalnego ocieplenia

Nie od dzisiaj wiadomo, że skutki globalnego ocieplenia z każdym kolejnym rokiem są coraz bardziej dotkliwe. Od ponad 40 lat temperatura na Ziemi systematycznie rośnie. Nie obserwowano w tym aspekcie żadnych spadków.

Średnio jest dzisiaj o 1,09 stopnia Celsjusza cieplej, niż w latach 1850-1900. Jednak jest to średnia temperatura, którą wyciągnięto na podstawie warunków, jakie panują na całym Globie. Szacuje się, że w Europie jest znacznie gorzej.

Zobacz także:  TOP10: najbardziej zagrożone gatunki zwierząt

U nas temperatura miała wzrosnąć średnio o 2 stopnie w stosunku do okresu sprzed 100 lat. To wiąże się z poważnymi problemami z gospodarką wodną. Na całym świecie rosnące temperaturą przyczyniają się choćby do klęski głodu, jak na Madagaskarze.

Zobacz także:  Największe drzewo na świcie owinięto folią
Roślinki w niewielkich donicach.
unsplash.com

Rodzinny eksperyment

W domu Andrea Morettino od lat 90-tych XX wieku sadzono kawowce. Każdego roku rodzina mieszkająca w Palermo, 350 metrów nad poziomem morza, liczyła na to, że w tym sezonie zbierze w swoim ogrodzie ziarna kawy.

Jednak przez lata im się nie udawało. W tym roku temperatura była tak wysoka, że w rodzinnym ogrodzie na przedmieściach miasta pojawiły się owoce, które dały im ziarna. Choć dla sycylijskiej rodziny jest to powód do dumy, to nas raczej niepokoi.

Zobacz także:  Ludzie w ten sposób stracili ogon

30-letni upór rodziny Andrea symbolizuje jednocześnie skutki globalnego ocieplenia. Nie jest to bowiem cud, a czysta biologia – temperatura rośnie, więc egzotyczne rośliny mogą żyć bliżej północy Ziemi.

Skutki globalnego ocieplenia - ziarna kawy.
unsplash.com

Kawa w Europie

Rośliny posadzone w Europie pozwoliły na wyprodukowanie 30 kilogramów kawy. Mogłoby się wydawać, że to niewiele, ale dokonanie jest z pewnością ogromne. Jest to bowiem pierwsza kawa, która urodziła się z europejskiej ziemi!

Zobacz także:  Pracownicy znaleźli gigantycznego węża - nie uwierzysz, co znaleźli w środku!

Początkowo sadzonki trzymano w szklarniach. Następnie ich kolejne pokolenia powoli przyzwyczajały się do warunków klimatycznych, jakie panują w Europie. Efekt jest taki, że skutki globalnego ocieplenia mogą przynieść rodzinie niemały dochód!

Nie jest bowiem tajemnicą, że znajdą się smakosze kawy, którzy zapłacą tyle, ile będzie trzeba, by móc spróbować kawy prosto z serca Starego Kontynentu – zwłaszcza, jeśli będzie w tak limitowanej ilości!

Zobacz także:  Rosyjscy naukowcy ożywili organizmy sprzed lat
Sycylia.
unsplash.com

Problemy na Sycylii

Sycylia bardzo mocno odczuwa skutki globalnego ocieplenia, ponieważ była znana na całym świecie z uprawy cytryn i pomarańczy. Jednak rosnące temperatury oraz zbyt mała ilość wody sprawiają, że to się zmienia.

W ciągu ostatnich lat powierzchnia upraw pomarańczy zmniejszyła się o 1/3. Z kolei w przypadku cytryn aż o połowę! Eksperci alarmują, że dla regionu śródziemnomorskiego zmiany klimatyczne mogą okazać się szczególnie dotkliwe.

Zobacz także:  Produkcja jedzenia z powietrza

Choć cytrusy zostały przywiezione na wyspę ponad 1000 lat temu i wydawało się, że zostaną na niej na zawsze, to życie pokazuje, że najpewniej będzie inaczej. Warunki stają się bowiem bardziej sprzyjające dla egzotycznych roślin, niż owoców cytrusowych.

Sycylijskie budownictwo.
unsplash.com

Wyspa stanie się pustynią

Ekolog i specjalista od zmian klimatu z Uniwersytetu w Katanii ostrzega, że w ciągu najbliższych lat skutki globalnego ocieplenia będą dotykały coraz większych obszarów wyspy.

W związku z tym znikną z niej także winnice, a niektóre części wyspy mogą zostać całkowicie opuszczone. Czarny scenariusz mówi o tym, że zapanuje w niej taki klimat, jak w Tunezji.

To będzie trudny czas dla rolników, którzy będą musieli poszukać alternatywnych roślin do uprawy, którym nie będą straszne wysokie temperatury. Być może kawa stanie się tym, co zastąpi cytrusy i da mieszkańcom Sycylii pracę oraz szansę na dalsze funkcjonowanie.

Napisane przez Redakcja Sztosowe

Redakcja portalu zdrowotnego, skupia się na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji dotyczących szeroko pojętego zdrowia. Zespół tworzą pasjonaci i specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dietetyki oraz psychologii, którzy łączą wiedzę naukową z praktycznymi poradami, aby wspierać czytelników w dążeniu do lepszego samopoczucia i zdrowego stylu życia. Dzięki zaangażowaniu w promowanie zdrowia publicznego i prewencji chorób, portal stał się cenionym źródłem inspiracji dla osób szukających sprawdzonych sposobów na poprawę jakości życia.