Miód to naturalna słodka substancja, produkowana przez pszczoły miodne Apis mellifera z kwiatowego nektaru i spadzi. Jest to jeden z najbardziej wartościowych produktów odzwierzęcych.
Właściwości miodu doceniano już w starożytnym Egipcie, wykorzystywano go między innymi do konserwowania zwłok. Hebrajczycy uważali, że najszczęśliwsza kraina to ta, która „płynie mlekiem i miodem”.
Bohaterowie Iliady i Odysei jadali miód, a Hipokrates polecał go zarówno jako pokarm, jak i lekarstwo.
A jakie są najbardziej niezwykłe właściwości miodu, które wykorzystujemy dzisiaj?
Miód jako naturalny opatrunek
Fizykochemiczne właściwości miodu sprawiają, że spełnia on większość wymagań, stawianych najnowocześniejszym opatrunkom. Jest to substancja lepka, półpłynna, a dodatkowo stanowi barierę między raną a środowiskiem zewnętrznym. Nie dopuszcza do wnikania drobnoustrojów do rany.
Co więcej, zapewnia wilgotne środowisko, w którym skóra łatwiej się regeneruje. Jednocześnie, dzięki wysokiej osmolarności, miód odprowadza nadmiar wody z rany, a tkanki nie ulegają maceracji. Miód w miejscu uszkodzenia skóry działa antybakteryjnie.
Te właściwości miodu związane są przede z działaniem nadtlenku wodoru. Ten produkt pszczeli przyspiesza degradację martwych tkanek i hamuje procesy zapalne. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku ropiejących ran i oparzeń. Dowiedziono, że bezpiecznie przyspiesza gojenie się uszkodzeń skóry. Dodatkowo uśmierza ból i stymuluje tkanki wokół rany do odnowy.